Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Spíše bych laikům doporučil dual-boot obou systémů. Nevýhodou je, že za MS-WidowsXX operační systémy se musí platit.
Pro laika je asi lepší a rychlejší nejdříve instalovat MS-Windows a potom distribuci Linuxu, která si udělá místo na disku.
S Ubuntu jsem neměl problém, ale pozor na Suse 10.3, to si chce uzurpovat maximum z disku a pro MS-Windows nechá jen prostor, který je zaplněn soubory, takže Widle potom hlásí a oprávněně, že pro sebe už nemají na disku místo.
Myslím, že po opětném přečtení dotazu, jde o právě tuto záležitost.
Takže jak nainstaluji MS-WindowsXX a distro-Linux (nejjednodušeji):
1) Zálohovat co potřebuji.
2) Nainstalovat MS-WindowsXX (předtím případně příkazem FDISK - smazat všechny partiton)
3) Do oblasti pro MS-Windows vytvořit složku například c:/docasne_soubory
4) MS-Windows defragmentovat.
5) Do složky c:/docasne_soubory nakopírovat nějaký balast, třeba video soubory v součtu o takové velikosti, kterou budu chtít, až si nainstaluji distro-Linux.
6) Začít instalovat distro-Linux, které si samo uvolní oblasti pro sebe (např ext3 a určitě SWAP).
7) Po úspěšné instalaci distro-Linuxu přes dual-boot (GRUB nebo LILO) vybrat řádek se spustit MS-WindowsXX.
8) Smazat c:/docasne_soubory
Pokud chcete v budoucnu používat MS-WindowsXX k přístupu na Internet, lituji Vás předem .. a silné nervy na viry a spyware.
Tiskni
Sdílej: