Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
export LANG=en_US export LC_CTYPE=cs_CZ export LC_NUMERIC=en_US export LC_TIME=en_US export LC_COLLATE=en_US export LC_MONETARY=en_US export LC_MESSAGES=en_US export LC_PAPER="en_US" export LC_NAME="en_US" export LC_ADDRESS="en_US" export LC_TELEPHONE="en_US" export LC_MEASUREMENT="en_US" export LC_IDENTIFICATION="en_US"Po nastavení fontu na
/dev/cdrom /mnt/cdrom iso9660 noauto,user,ro 0 0
telinit 4
users
, místo user
.
Pro shutdown a spol. je nutné vytvořit skupinu, třeba "shutdown", těm programům nastav patřičná práva (aby do té skupiny patřily) a uživatele do ní taky přidej.
--vo
upgradepgk --install-new (dle UPGRADE.TXT)
cd /
mv etc/ etc.NEW
tar -xf etc.tar
mv boot/ boot.NEW
tar -xf boot.tar
cd /usr
rm -rf local/ src/
mv src.orig src
mv local.orig local
rekompilovat vsechny baliky, ktere jsi mel zkompilovane podle sebe (ja apache, php, openssl, openssh, qt apod.)
init 3 # nebo 5, dle libosti
Doufam, ze jsem na nic nezapomnel . Takto lze jet po upgradu rovnou, doladovani lze delat az kdyz se cloveku chce.
Normálně jedu v en_US, ale počítač používají i lidé, kteří preferují české prostředí (cs_CZ.ISO8859-2).
Několik poznámek
nastavení klávesnice XF86Config:
Section "InputDevice"
Tohle umožní příjemné přepínání CS/US stiskem levý SHIFT+ALT a dočasné přepnutí pravý ALT (META) s indikací LED diodou Scroll Lock.
Přidání UTF-8 locales do katalogu GLIBC
localedef -c -f UTF-8 -i /usr/share/i18n/locales/cs_CZ-ch ./cs_CZ.UTF-8
localedef --add-to-archive ./cs_CZ.UTF-8
localedef -c -f UTF-8 -i /usr/share/i18n/locales/en_US ./en_US.UTF-8
localedef --add-to-archive ./en_US.UTF-8
Bohužel Slackware není plně UTF-8 ready. Rád si přečtu cizí názory na Slack a UTF-8, případně řešení problemů s Konsolí.
$ grep -v '^#' /etc/profile.d/lang.sh export LC_CTYPE=sk_SK.ISO-8859-2 export LC_MESSAGES=POSIX export LC_PAPER=sk_SK.ISO-8859-2 export LANG=sk_SK.ISO-8859-2v /etc/X11/XF86Config-4 sekcii "Core keyboard's InputDevice":
Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us,sk_qwerty" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"anti-aliasing nemam defaultne zapnuty (pozri qtconfig), font v konsole mam "Fixed [Misc] 13". diakritika na screenshote sice nie je, ale mozete mi verit, ze sa zobrazuje v poriadku (aj v pripadoch ako boli spominane vyssie, ssh localhost+mc|mutt|links)
find /lib/modules/`uname -r`/ -name i810\*
by melo vypsat, ze tam je modul i810.o(.gz). Dale je zapotrebi mit funkcni AGP, coz na integrovane karte (mozna) bude splnene (pokud je to i810 na i810, na i8[467]5 nebo jak je to cislovani to nemusi byt uplne pravda). Takze zkusime zavest ovladace: modprobe agpgart; modprobe i810
pokud nevypise zadnou error tak dmesg
by mel vypsat neco jakoze je tam AGP a ze vse OK. Potom bud dej agpgart do fstab nebo odkomentuj prislusny radek v /etc/rc.d/rc.modules. Mno, to by bylo. O i810.o se starat nemusis, ten natahnou (tedy snad, ale vetsinou jsou hodne
Do Xek prepsat/pripsat/dopsat/opravit :
jedna sekce nekde hore Section "Module" ... tady bude nejake "smeti" ... Load "glx" Load "GLcore" Load "dri" EndSection dalsi sekce nekde kde bude definovana grafacka Section "Device" Identifier "Moje grafika" # tady muze byt klidne cokoliv, NEMEN to VendorName "Intel" # nema tak uplne vliv, teoreticky tu muze byt cokoliv Driver "i810" # dulezite Option "AGPMode" "1" # jedna z mnoha voleb, pripadne dalsi muze byt VideoRam EndSection a konecne definice Obrazovky, dulezite je 16bpp, v jinych modech grafika moc negrafikuje, takze GL by bylo SW bez akcelerace Section "Screen" ... bla bla bla ... DefaultDepth 16 ... bla bla bla ... EndSectionTot asi vse... Jednoduche ne
Tiskni
Sdílej: