OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ano, pokud jde o vyber knihy, je chyba u me. Mel jsem byt proziravejsi a pri vyberu knih pro recenzenty si uvedomit, ze je mala pravdepodobnost, ze by kniha o podobnem tematu byla uzitecna uzivatelum Linuxu (protoze zatim jsou vsechny zamerene na Win).
Nicmene, jinak mi pripada, ze tvuj prispevek chce byt za kazdou cenu kriticky. A nevidim duvod. Vyjde-li na serveru recenze knihy, ze ktere se ctenari prinejmensim dozvi, ze zajima-li je toto tema, pak v Linuxu jim ta kniha nepomuze, tak myslis, ze je to duvod k vetam typu:doufam, ze jeste plati, ze tento web je linuxovy web.
Proc? Od toho jsou preci recenze, ne? Cozpak musi byt kazda pozitivni?Krome toho si protirecis. Jednu chvili rikas, ze: to je spise antireklama... a vzapeti to odsuzujes slovy: ...tim, ze se udela reklama na produkty, ktere bezi pouze pod MS... [snip] ...tak to zrovna rozvoji linuxu nepomuze.
Tiskni
Sdílej: