Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Dalsi RAID konfigurace jsou popsany treba zde, vcetne navodu, jak je v Linuxu vytvorit. Pokud se RAID vytvari v BIOSu RAID radice, pak je v Linuxu potreba ovladac k tomu radici, ktery s takovym polem umi zachazet.
doscsi doataraid
nezabiraji? A modprobe sata_promise
po nabootovani? Doporucuju pouzit SMP jadro (2.6), tam bude s ovladaci mensi problem. Jinak za par dni vyjde 2004.3, tam uz by to melo byt urcite bez problemu. Normalne nemam slov. Prispevkov plno, informacna hodnota sa blizi k 0.
Otazka znela ako je to s podporou SATA v Linux-e. Nie ako rozbehat dany motherboard, s danym kablom, s danym diskom, s danou distribuciou za danej fazy mesiaca.
Ked kupim IDE disk, tak viem, ze mi pojde prakticky v kazdom PC. Mozno nie tak efektivne, ako to ten disk dokaze, ale pojde.
Takze tu otazku napisem este raz: Ked kupim SATA disk. Kupim k nemu prislusny kabel a pripojim to na motherboard, ktory ma na krabci napisane, ze podporuje SATA disky. Uvidim ho pod Linux-om? Ano alebo nie?
Ked bude jasne ci ano alebo nie, tak sa mozeme bavit o tom aky motherboard, disk, kabel, jadro, patch-e, distribuciu, (ne)RAID, (ne)root fs.
Tiskni
Sdílej: