OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Protoze uz jsem prozkoumal leccos a stale jsem pricinu tohoto jevu neodhalil, a protoze vim, ze nekteri tento problem nemaji, chtel bych vsechny uzivatele CDMA pozadat, aby do tohoto fora poskytli udaje o sve konfiguraci a zda 256kbps hranici na teto konfiguraci pozoruji, ci nikoliv. Snad se z toho dobereme nejakeho zaveru.
Konfiguraci pppd zrejme nema cenu rozebirat. Hodnotu 921600 tam urcite mame vsichni (navic se to uplne stejne chova s hodnotou jinou ci uplne bez ni, pouziva se jen pri jednom volani ioctl na seriovy port).
Moje konfigurace:
- chipsety 440BX a 440EX (konkretni chip s USB radicem je 82371EB), USB 1.0 + USB HUB 1.1 (bez HUBu omezeni zustava, ale modem se nahodne odpojuje od USB)
- Slackware 9.1
- kernel 2.4.24 distribucni
- pppd 2.4.1 distribucni
Predem diky vsem zucastnenym.
acm.c: set line: 230400 0 0 8Okamzite me napadlo, ze to asi bude ono, ze to presne odpovida, ze se proste tty nastavuje na spatnou rychlost. Pri dalsich pokusech se mi ale nepodarilo tuto hlasku zreprodukovat, do te casti kodu se to vubec nedostane (zrejme zalezi na konstelaci rebootu/vypnuti modemu/odpojeni USB). Vymazal jsem CONFIG_USB_DEBUG moduly, vratil tam puvodni a zacal se vrtat v acm.c. Dopsal jsem si do acm_tty_set_termios() par printk hlasek.
echo 0> /proc/sys/net/ipv4/tcp_window_scalingCDMA nemam, takze ja to vyzkouset nemuzu. Ale nekterym lidem to vyresilo problemy s prenosovou rychlosti pres nejaky router, ktery nedodrzuje rfc.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
insmod usbserial vendor=0x05c6 product=0x3196
modem je pak videt pod myslim /dev/ttyUSB0 resp. /dev/usb/tts/0. Můžete to někdo prubnout?
Tiskni
Sdílej: