Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Gnome nepouzivam, deblian a gentoo nesnasim, ceska qwerty je humus nejvetsi, proti AMD nic nemam. Takze? Do jake skupiny me radis?Myslím, že ten níže citovaný odstavec mluví za všechno :/
Klidne si pouzivej co chces, klidne svoji super nestabilni volbu (se slovy ,,mne to funguje``) doporucuj vsem kolem sebe, ale az se nekdy spalis a ostatni take tak nam sem nechod plakat na rameno.Poníženě se omlouvám a přísáhám, že již nikdy nebudu nikomu cokoliv doporučovati (byť jsem s tím sám maximálně spokojen a vím ze zkušenosti své i okolí svého, že to funguje tak, jak to má fungovat), protože jest to hřích a právo na takovéto počínání má pouze ó velký David Jež, neboť pouze on ví, jaký hardware a software je ten jediný správný, neb mu to vnukl Bůh všemohoucí.
Kdyby existovala grafická karta alespoň přibližně srovnatelných parametrů se svobodnými a plně funkčními drivery, byl by důvod, proč nepoužívat nVidiu, velmi jasný a pragmatický. Bohužel žádná taková není...Že není ? Já jich tedy znám celou řadu. Je ovšem pravda, že mě (stejně jako drtivou většinu uživatelů linuxu) zajímají trošku jiné parametry než kolik bodů karta udělá v jakémsi 3D marku nebo nějaké hře.
We found the nForce3 chipset to be very well supported under Linux and, to our surprise, all components were supported with open-source drivers.Nainstaloval jsem na to FC3 a vypadá to, že opravdu všechno jede.
P.S. na vytvoření těch barevných obrázků do prezentace nepotřebujete žádnou grafickou kartu.
Tiskni
Sdílej: