Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
LDP2 - Linux dokumentační projekt ... Pro úplného začátečníka to bude asi nejlepší.Ja si teda myslim neco uplne jineho. Zacatecnik se v tehle knize dozvi akorat tak spoustu zbytecnosti.
Knihy se mi kupovat nechteji...Kdyz se chces neco noveho naucit, tak mas dve moznosti: bud si *koupit* nejaky kurs, knihu atd., co te provede za rucicku zacatkem ... anebo vyvinout nejakou iniciativu a dat si dohromady z volne dostupnych materialu svuj vlastni "ucebni program" - pro Linux existuji obe moznosti na vsech urovnich - k tomu ovsem patri i naroky na jiste znalosti, hlavne anglictiny ... lidi, co se takovymi kursy a knihami, zivi totiz neobjevuji vubec nic noveho, ale prodavaji svuj vlastni vyber tem, kdo se vlastnimu hledani nechteji nebo nemohou venovat. Myslim, ze je naivni cekat na peceny holuby do huby :) Navic je anglictina napr. toho odkazu na linuxcommand, co jsem vyse uvedl, v podstate trivialni. Taky zalezi na tom, k cemu se vlastne naucit prikazy potrebujes... ja se je napr. ucim, az kdyz potrebuju vyresit nejaky problem :) dobra skola pro zacatecnika muze byt samotna instalace a konfigurace nekterych distribuci (Gentoo, Slackware, LFS :)
ps -A | grep "vyraz"
, kde "vyraz" je nazev tasku.
Znak "|" je právě ona "pajpa" (z angl. "pipe"). Pajpa způsobuje, zjednodušeně řečeno, že výstup z příkazu před ní skončí jako vstup příkazu za ní. Prostě "ps -A" něco vypíše na standartní výstup a dostane se to jako vstup programu "grep", který také něco provede. Takovým způsobem lze řadit mnoho programů do tzv. "kolony" (ukázka kolony viz dále).
Jak jsem již psal, tak různých programů, které dokáží obsluhovat "text streams" je ohromné množství. Které se v běžné praxi používají nejvíce je vidět i zde ve fóru. Základní představu si tedy uděláte sám.
Do začátku bych vám poradil, abyste se naučil napsat třeba jednoduché scripty v BASHi. Naučte se regulární výrazy, protože bez nich to moc nejde. Alespoň základy, prozatím.
A teď k vašemu dotazu. Grafické prostředí je krásná věc, pokud je člověk grafik, paří hry, anebo mu nestačí textový prohlížeč (links, elinks, lynx a podobně). Ale běžná práce se systémem v grafickém prostředí by byla velice zdlouhavá a náročná! Když potřebuje svižně zjistit, kolik uživatelů je právě zalogováno na vašem serveru, to si budete spouštět nějakou desktopovou aplikaci? Nebo raději napíšete příkaz
who | awk '{print $1}' | sort | uniq | wc -l
(což jse právě napsal za cca 6 vteřin) nebo něco podobného (zvoleno schválně tak složitě, pro ilustrativnost, zkuste si promyslet, co se stalo, odebírejte z příkazu postupně odzadu poslední část té kolony a k danému odebranému přikazu si přečtěte manuál man příkaz
).
Síla GNU/Linuxu, či libovolného jiného *nixu, tkví v efektivitě a spolupráci malých programů, které něco dělají a dělají to dobře. Je to velice odlišné od ne*nixových operačních systémů. Je to jiný způsob myšlení. A jakmile mu člověk přijde na chuť, už nechce nic jiného. Otevřou se mu totiž ohromující možnosti.
Tiskni
Sdílej: