Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
LDP2 - Linux dokumentační projekt ... Pro úplného začátečníka to bude asi nejlepší.Ja si teda myslim neco uplne jineho. Zacatecnik se v tehle knize dozvi akorat tak spoustu zbytecnosti.
Knihy se mi kupovat nechteji...Kdyz se chces neco noveho naucit, tak mas dve moznosti: bud si *koupit* nejaky kurs, knihu atd., co te provede za rucicku zacatkem ... anebo vyvinout nejakou iniciativu a dat si dohromady z volne dostupnych materialu svuj vlastni "ucebni program" - pro Linux existuji obe moznosti na vsech urovnich - k tomu ovsem patri i naroky na jiste znalosti, hlavne anglictiny ... lidi, co se takovymi kursy a knihami, zivi totiz neobjevuji vubec nic noveho, ale prodavaji svuj vlastni vyber tem, kdo se vlastnimu hledani nechteji nebo nemohou venovat. Myslim, ze je naivni cekat na peceny holuby do huby :) Navic je anglictina napr. toho odkazu na linuxcommand, co jsem vyse uvedl, v podstate trivialni. Taky zalezi na tom, k cemu se vlastne naucit prikazy potrebujes... ja se je napr. ucim, az kdyz potrebuju vyresit nejaky problem :) dobra skola pro zacatecnika muze byt samotna instalace a konfigurace nekterych distribuci (Gentoo, Slackware, LFS :)
ps -A | grep "vyraz"
, kde "vyraz" je nazev tasku.
Znak "|" je právě ona "pajpa" (z angl. "pipe"). Pajpa způsobuje, zjednodušeně řečeno, že výstup z příkazu před ní skončí jako vstup příkazu za ní. Prostě "ps -A" něco vypíše na standartní výstup a dostane se to jako vstup programu "grep", který také něco provede. Takovým způsobem lze řadit mnoho programů do tzv. "kolony" (ukázka kolony viz dále).
Jak jsem již psal, tak různých programů, které dokáží obsluhovat "text streams" je ohromné množství. Které se v běžné praxi používají nejvíce je vidět i zde ve fóru. Základní představu si tedy uděláte sám.
Do začátku bych vám poradil, abyste se naučil napsat třeba jednoduché scripty v BASHi. Naučte se regulární výrazy, protože bez nich to moc nejde. Alespoň základy, prozatím.
A teď k vašemu dotazu. Grafické prostředí je krásná věc, pokud je člověk grafik, paří hry, anebo mu nestačí textový prohlížeč (links, elinks, lynx a podobně). Ale běžná práce se systémem v grafickém prostředí by byla velice zdlouhavá a náročná! Když potřebuje svižně zjistit, kolik uživatelů je právě zalogováno na vašem serveru, to si budete spouštět nějakou desktopovou aplikaci? Nebo raději napíšete příkaz
who | awk '{print $1}' | sort | uniq | wc -l
(což jse právě napsal za cca 6 vteřin) nebo něco podobného (zvoleno schválně tak složitě, pro ilustrativnost, zkuste si promyslet, co se stalo, odebírejte z příkazu postupně odzadu poslední část té kolony a k danému odebranému přikazu si přečtěte manuál man příkaz
).
Síla GNU/Linuxu, či libovolného jiného *nixu, tkví v efektivitě a spolupráci malých programů, které něco dělají a dělají to dobře. Je to velice odlišné od ne*nixových operačních systémů. Je to jiný způsob myšlení. A jakmile mu člověk přijde na chuť, už nechce nic jiného. Otevřou se mu totiž ohromující možnosti.
Tiskni
Sdílej: