Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.11.1. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána nová verze 15.0 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04 1.1 a 20.04 OTA-11. Vedle oprav chyb a drobných vylepšení je řešen také středně závažný bezpečnostní problém.
I letos vyšla řada ajťáckých adventních kalendářů: Advent of Code 2025, Perl Advent Calendar 2025, CSS Advent Calendar 2025, Advent of A11Y 2025, Advent of AI Security 2025, Advent of Agents (in Google) 2025, Advent of Svelte 2025, …
man xvidtune je tvé čtení před spaním).
Příklad z /etc/X11/xorg.conf:
Section "Monitor"
Identifier "My Monitor"
foo
bar
ModeLine "1280x1024" 108.0 1280 1348 1460 1696 1024 1037 1040 1078
EndSection
Section "Screen"
Identifier "foo bar"
Device "foo bar"
Monitor "My Monitor"
DefaultDepth 24
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1280x1024"
EndSubsection
EndSection
Zkus se s tím nějak porvat, když vlastní modeline nezabere, tak se uvidí co dál.
Pozor! xvidtune není hračka.
vesa driver a s tím ani modeline nic nezmůže.
diky za ochotu apropo: jakej linuks je nejlepsi? je to sice divna otazka, ale lip ji formulovat neumim. Hodlam v linuxu hlavne programovat.kde linux sehnat? vidim, ze umisteni na hlavni strance ABCLinuxu nahore (pravda, vpravo), je asi neviditelne... zkuste se tam podivat. je tam jak povidani ZAKLADY LINUXU (a tam asi odpoved na vasi otazku: zadny a vsechny :P), tak reklama na firmu, ktera zasila i na dobirku (kdyz uz si nechcete stahovat sam).
Ať to nemusím psát furt dokola.
i810. Nedavno jsem se setkal s tim, ze v BIOSu bylo nastaveno prilis malo VRAM (jen 1MiB) a grafika se chovala stejne, nesla menit frekvence, prilis male rozliseni/barevna hloubka. Po tom co jsem zvedl na 8MiB zacalo vse fungovat jak ma.
make -C /lib/modules/2.6.8.1-12mdk/build SUBDIRS=/var/lib/dripkg/agpgart-2.0 modules
make[1]: Entering directory `/lib/modules/2.6.8.1-12mdk/build'
make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop.
make[1]: Leaving directory `/lib/modules/2.6.8.1-12mdk/build'
make: *** [default] Error 2
make -C /lib/modules/2.6.8.1-12mdk/build SUBDIRS=/var/lib/dripkg/agpgart-2.0 modules
make[1]: Entering directory `/lib/modules/2.6.8.1-12mdk/build'
make[1]: *** No rule to make target `modules'. Stop.
make[1]: Leaving directory `/lib/modules/2.6.8.1-12mdk/build'
make: *** [default] Error 2
make: *** No rule to make target `i915.o'. Stop.
Tiskni
Sdílej: