Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Hledám editor, ve kterém bych mohl kreslit a upravovat diagramy skoro tak rychle jako nad nimi přemýšlím. Co kdo používáte a s jakou spokojeností?
Dia mi nevyhovuje, zvlášť u diagramů tříd. Když si třeba vzpomenu, že bych u nějaké třídy změnil návratový typ nějaké metody, musím:
Dia se hodí, pokud mám předem daný diagram a potřebuju z něj
vyrobit hezký obrázek. Nebo pokud chci z diagramů generovat kód
(dia2code). Ale během promýšlení (namyšleně bych řekl
„analýza“ ) mi připadá lepší i tužka a papír.
UMLet – prozměnu Java. Ten se mi zatím líbí nejvíc. Máte obrazovku rozdělenou na tři části – diagram, paletu ikon a textovou oblast. A právě v té textové oblasti se upravují všechny vlastnosti právě vybrané ikony, takhle můžu třeba upravovat třídu:
<<Stereotype>>
MyClass
--
-property: Integer
--
+getProperty(): Integer
#setProperty(value: Integer)
Výborný nápad, ale provedení má spoustu nedostatků. Chybí mu třeba práce s více dokumenty. A ta textová oblast je tak na úrovni Notepadu, chtělo by to něco alespoň na úrovni keditu.
Umbrello – nenašel jsem binárku pro Slackware, takže bych to nejspíš musel zkompilovat. Do toho se mi fakt nechce, zvlášť když ani nevím, jestli se mi ten program bude líbit.
Gaphor – vyžaduje PyGtk, zatím jsem ho nezkoušel. Ale zaujalo mě, že obsahuje vlastní Python konzoli, ve které můžete své diagramy upravovat.
UML editorů je spousta, viz třeba freshmeat, ale většina za moc nestojí. Proto se ptám na zkušenosti.
To už jsem vážně jediný, komu vadí, jak se jako mor šíří ta nesmyslná a nesrozumitelná MS hatmatilka? Kdyby na to náhodou nepřišla řeč, když jsem se bavil s člověkem, který pomáhal s jejich lokalizací, ani ve snu by mne nenapadlo, že poklepat je jejich oficiální termín pro double click.
Tiskni
Sdílej: