V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.
FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Nevim co mas za jadro, predpokladam ze radu 2.6, takze ALSA je soucasti. Modul pro kartu Audigy 2 retail se jmenuje emu10k1. Nejdriv se koukni, jestli uz je podpora budto v jadre, nebo jestli mas aspon zkompilovany modul. Pokud ne, musis jadro zkompilovat znovu. Navody jsou tady na abicku, na uvodni strane klikni na rozcestnik serialu a uz to najdes.
Mp3 prehravace: s GUI treba xmms, v command line treba mpg321
Video prehravat muzes treba v xine nebo mplayeru, kodeky najdes na strance mplayeru, pouzij google.
ca0106. Pri emulaci OSS (drivejsi typ ovladacu) praska, ale jen v nekterych programech.Audacity a XMMS v rezimu OSS nepraska, Rezound a mplayer v rezimu OSS prskaji.Mam podezreni, ze nesnasi jinou vzorkovaci frekvenci nez 48 kHz. Vyresil jsem to JACKem, kde jsem hodnoty bufferu nastavoval tak dlouho, az to nepraska. JACK funguje jen v rezimu prehravani. Pro nahravani ALSA arecord (+ spravne napsany .asoundrc). Nejake nahravani me fungovalo i v Audacity, ale dodnes neumim prehodit vsup pro nahravani. Umim nahravat z mikrofonu, ale kdysi jsem nahraval i z LINE-IN, ale uz nevim, jak jsem toho dosahl a pri vsi snaze se me to znovu nepodarilo.
Existuje tu jeste nekdo s timto typem zvukovky?
Kdyz tak se rad podelim o podrobnejsi vysledky meho badani.
Tiskni
Sdílej: