NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Je nejaky zpusob, jak si tam neco zajistit sam, aniz bych k tomu potreboval navody tady na internetu?Potíž je v tom, že jak Linux (myšleno tím "holé" jádro), tak OS GNU/Linux (myšleny různé distribuce) z 99% na internetu de facto vznikl(y), tudíž je předpoklad, že na internetu bude také nejvíce dostupných a aktuálních informací. Slovo "aktuálních" jsem zvýraznil záměrně, neboť obojí (jádro i distribuce) se poměrně rychle vyvíjí a řekněme že rok stará kniha ( například Linux a hardware ) nebude obsahovat aktuální informace. Jinak distribuce sami o sobě obsahují dostatek dokumentace například v adresáři /usr/share/doc , dále obsahují manuálové stránky a info stránky. Pro prohlížení manuálových a info stránek je dobré (nikoliv nezbytné) mít v systému nainstalován prográmek pinfo - je to trošku komfortnější náhrada za klasické programy man a info.
lsmod
, nebo instalaci dokončit a pročíst si obsah /etc
, zejména pak modules.conf
/modprobe.conf
.make menuconfig
. Pro doplnění informaci lze vzít za vděk informacemi z /proc/pci
, nebo použít výpisy programů lspci
, lsusb
atd.Nejspíše bez internetu se neobejdete. Ale pokud jste začátečník, bylo by dobré si zakoupit nějaké distro s knížkou, kde většinou jsou základy linuxu a rozdíly o proti windows trochu popsány. Pokud si seženete jen CD nebo DVD s instalací, tak se také nic neděje, protože se Linux na Váš počítač nainstaluje. Pokud je Váš comp tedy sestaven, jak zde již někdo uvedl a hrozně se mi ten termín líbí, "ne z exotických komponentů".
Ovšem problém ovladačů různých zařízení (interní modemy, wifi karty, adsl modemy, čtečky karet atd.) je spíš problém výrobců těchto zařízení, pro které je zatěžko tyto drivery pro linux napsat, nebo dokonce nejsou ochotni poskytnout informace, aby někdo za ně ty drivery mohl napsat. Je pravdou, že spousta výrobců si již toto uvědomilo a podpora linuxu u nich je.(třeba NVIDIA).
Ještě, pokud se dostanete k internetu, zde odkaz, kde získáte nějakou představu o podporovaném HW. Hardware
Tiskni
Sdílej: