Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Je nejaky zpusob, jak si tam neco zajistit sam, aniz bych k tomu potreboval navody tady na internetu?Potíž je v tom, že jak Linux (myšleno tím "holé" jádro), tak OS GNU/Linux (myšleny různé distribuce) z 99% na internetu de facto vznikl(y), tudíž je předpoklad, že na internetu bude také nejvíce dostupných a aktuálních informací. Slovo "aktuálních" jsem zvýraznil záměrně, neboť obojí (jádro i distribuce) se poměrně rychle vyvíjí a řekněme že rok stará kniha ( například Linux a hardware ) nebude obsahovat aktuální informace. Jinak distribuce sami o sobě obsahují dostatek dokumentace například v adresáři /usr/share/doc , dále obsahují manuálové stránky a info stránky. Pro prohlížení manuálových a info stránek je dobré (nikoliv nezbytné) mít v systému nainstalován prográmek pinfo - je to trošku komfortnější náhrada za klasické programy man a info.
lsmod
, nebo instalaci dokončit a pročíst si obsah /etc
, zejména pak modules.conf
/modprobe.conf
.make menuconfig
. Pro doplnění informaci lze vzít za vděk informacemi z /proc/pci
, nebo použít výpisy programů lspci
, lsusb
atd.Nejspíše bez internetu se neobejdete. Ale pokud jste začátečník, bylo by dobré si zakoupit nějaké distro s knížkou, kde většinou jsou základy linuxu a rozdíly o proti windows trochu popsány. Pokud si seženete jen CD nebo DVD s instalací, tak se také nic neděje, protože se Linux na Váš počítač nainstaluje. Pokud je Váš comp tedy sestaven, jak zde již někdo uvedl a hrozně se mi ten termín líbí, "ne z exotických komponentů".
Ovšem problém ovladačů různých zařízení (interní modemy, wifi karty, adsl modemy, čtečky karet atd.) je spíš problém výrobců těchto zařízení, pro které je zatěžko tyto drivery pro linux napsat, nebo dokonce nejsou ochotni poskytnout informace, aby někdo za ně ty drivery mohl napsat. Je pravdou, že spousta výrobců si již toto uvědomilo a podpora linuxu u nich je.(třeba NVIDIA).
Ještě, pokud se dostanete k internetu, zde odkaz, kde získáte nějakou představu o podporovaném HW. Hardware
Tiskni Sdílej: