David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Je nejaky zpusob, jak si tam neco zajistit sam, aniz bych k tomu potreboval navody tady na internetu?Potíž je v tom, že jak Linux (myšleno tím "holé" jádro), tak OS GNU/Linux (myšleny různé distribuce) z 99% na internetu de facto vznikl(y), tudíž je předpoklad, že na internetu bude také nejvíce dostupných a aktuálních informací. Slovo "aktuálních" jsem zvýraznil záměrně, neboť obojí (jádro i distribuce) se poměrně rychle vyvíjí a řekněme že rok stará kniha ( například Linux a hardware ) nebude obsahovat aktuální informace. Jinak distribuce sami o sobě obsahují dostatek dokumentace například v adresáři /usr/share/doc , dále obsahují manuálové stránky a info stránky. Pro prohlížení manuálových a info stránek je dobré (nikoliv nezbytné) mít v systému nainstalován prográmek pinfo - je to trošku komfortnější náhrada za klasické programy man a info.
lsmod
, nebo instalaci dokončit a pročíst si obsah /etc
, zejména pak modules.conf
/modprobe.conf
.make menuconfig
. Pro doplnění informaci lze vzít za vděk informacemi z /proc/pci
, nebo použít výpisy programů lspci
, lsusb
atd.Nejspíše bez internetu se neobejdete. Ale pokud jste začátečník, bylo by dobré si zakoupit nějaké distro s knížkou, kde většinou jsou základy linuxu a rozdíly o proti windows trochu popsány. Pokud si seženete jen CD nebo DVD s instalací, tak se také nic neděje, protože se Linux na Váš počítač nainstaluje. Pokud je Váš comp tedy sestaven, jak zde již někdo uvedl a hrozně se mi ten termín líbí, "ne z exotických komponentů".
Ovšem problém ovladačů různých zařízení (interní modemy, wifi karty, adsl modemy, čtečky karet atd.) je spíš problém výrobců těchto zařízení, pro které je zatěžko tyto drivery pro linux napsat, nebo dokonce nejsou ochotni poskytnout informace, aby někdo za ně ty drivery mohl napsat. Je pravdou, že spousta výrobců si již toto uvědomilo a podpora linuxu u nich je.(třeba NVIDIA).
Ještě, pokud se dostanete k internetu, zde odkaz, kde získáte nějakou představu o podporovaném HW. Hardware
Tiskni
Sdílej: