Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Take by mi moc pomohlo kdyby jste uvedli v diskuzi pro a proti provozovani Oraclu na techto distribucich.
Dik vsem predem.Jedinu nevihodu vidim v Red Hat-e ze sa musi kupit a platit licencie.
V tom rozdíl nebude, v případě SuSE by nejspíš šlo o SLES a ten je placený také. Na druhou stranu, nevidím v tom problém. Pokud už si někdo pořizuje Oracle, cena za RHAS/SLES pro něj asi nebude klíčovým faktorem a výhoda certifikované platformy a garance updatů a podpory mu za to asi stojí.
Chtelo by to jeste nejake srovnani, klady a zapory.
Zatim dik.
Jednoznacne doporucuji RedHat. Provozuji Oracle od verze 8 a RedHat 7.3 az po soucasny CentOS 4 s Oracle 10. Suse je sice taky podporovany, ale mam pocit, ze RedHat je "vic". Instalace je uz v podstate bezproblemova, doporucuji (krom oficialni prirucky) prostudovat http://www.puschitz.com/.
Suse mam u jednoho zakaznika a nemam z nej dobry pocit. Obcas tam neco zaskripe, aniz by mu nekdo ublizoval. Na RedHat se mi jevi Oracle (a nejenom on) stabilnejsi a sviznejsi. Celkove se mi na server RedHat zda lepsi (no flame).
Co se tyka komercniho RedHatu, pokud neni vyzadovan "placeny" OS - typicky pozadavek managera - neni nutne jej porizovat. CentOS je totiz RH, pouze se jinak menuje. BTW: pri instalaci Oracle je potreba prepsat obsah souboru /etc/redhat-release, ponevadz instalace Oracle kontroluje co je tam napsano a kdyz najde neco jineho nez chce (RedHat ...) tak rekne ze je to nepodporovany system
Ohledne OracleXE (Oracle zadarmo) tak je omezen na jeden procesor, vyuzije max 1GB pameti a velikost user_space - datovych souboru uzivatele je max 4GB.
Takze ze svych zkusenosti jednoznacne RedHat (nebo CentOS), funguje bezprobemove, dulezity je dobry HW - na Oracle hlavne dostatek pameti a rychle disky, neni dokonce nutne ani SCSI (tady ale zalezi nakonkretnim pozadavku - rychlost, bezpecnost atd.), ale to je uz o necem jinem.
Tiskni Sdílej: