Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Take by mi moc pomohlo kdyby jste uvedli v diskuzi pro a proti provozovani Oraclu na techto distribucich.
Dik vsem predem.Jedinu nevihodu vidim v Red Hat-e ze sa musi kupit a platit licencie.
V tom rozdíl nebude, v případě SuSE by nejspíš šlo o SLES a ten je placený také. Na druhou stranu, nevidím v tom problém. Pokud už si někdo pořizuje Oracle, cena za RHAS/SLES pro něj asi nebude klíčovým faktorem a výhoda certifikované platformy a garance updatů a podpory mu za to asi stojí.
Chtelo by to jeste nejake srovnani, klady a zapory.
Zatim dik.
Jednoznacne doporucuji RedHat. Provozuji Oracle od verze 8 a RedHat 7.3 az po soucasny CentOS 4 s Oracle 10. Suse je sice taky podporovany, ale mam pocit, ze RedHat je "vic". Instalace je uz v podstate bezproblemova, doporucuji (krom oficialni prirucky) prostudovat http://www.puschitz.com/.
Suse mam u jednoho zakaznika a nemam z nej dobry pocit. Obcas tam neco zaskripe, aniz by mu nekdo ublizoval. Na RedHat se mi jevi Oracle (a nejenom on) stabilnejsi a sviznejsi. Celkove se mi na server RedHat zda lepsi (no flame).
Co se tyka komercniho RedHatu, pokud neni vyzadovan "placeny" OS - typicky pozadavek managera - neni nutne jej porizovat. CentOS je totiz RH, pouze se jinak menuje. BTW: pri instalaci Oracle je potreba prepsat obsah souboru /etc/redhat-release, ponevadz instalace Oracle kontroluje co je tam napsano a kdyz najde neco jineho nez chce (RedHat ...) tak rekne ze je to nepodporovany system
Ohledne OracleXE (Oracle zadarmo) tak je omezen na jeden procesor, vyuzije max 1GB pameti a velikost user_space - datovych souboru uzivatele je max 4GB.
Takze ze svych zkusenosti jednoznacne RedHat (nebo CentOS), funguje bezprobemove, dulezity je dobry HW - na Oracle hlavne dostatek pameti a rychle disky, neni dokonce nutne ani SCSI (tady ale zalezi nakonkretnim pozadavku - rychlost, bezpecnost atd.), ale to je uz o necem jinem.
Tiskni
Sdílej: