O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
telnet - pokousel jsem se celou dobu o nem neco zjistit, ale vubec jsem nepokrocil - vetsinou se pise ze to je sluzba co by mela byt na serverech zakazana a vesmes zadny manual jak se napichnout na dbTo je sluzba telnet. Hladaj info o programe telnet, ktory je klientom tejto sluzby. V principe je to dost blby program, ktory sa pripoji na akykolvek tcp port, ktory mu povies (ak teda na nom nieco pocuva), posiela mu to, co napises do konzoly a zobrazi Ti to, co posle program z opacnej strany. Tajomstvo sa skryva vo vyssie uvedenej zatvorke "ak teda na nom nieco pocuva". To je totiz ucel, na ktory sa program telnet najviac v sucasnosti pouziva: zistit, ci na danom porte nieco pocuva, a ak ano, tak pripadne zistit co to je. Presne to potrebujes: zistit, ci na porte pocuva mysql. Viac:
man telnet
jak zjistim zda databaze posloucha?Portabilna verzia prikazu funkcna pre vacsinu implementaci netstat-u (tie Linuxove to vedia asi aj inteligentnejsie bez grepu pomocou prepinacov):
netstat -na | grep -i listenViac:
man netstat
netstat -na | grep -i listen
tcp 0 0 127.0.0.1:3306 0.0.0.0:* LISTEN
Telnet - nevim, jdu si zjistit jak se ten telnet pouziva.Vseobecne:
telnet hostname portTakze v tomto pripade spustene na stroji, odkial je potreba sa na db pripojit:
telnet databazovy.stroj.cz 3306ak predpokladame, ze databaza bezi na stroji databazovy.stroj.cz a pocuva na defaultnom porte, co je pre mysql 3306. Namiesto 'hostname' mozno samozrejme pouzit priamo IP adresu.
jiny PC >>> pc kde to nefunguje
jinyPC# telnet pc.kde.to.nefunguje 3306
Trying pc.kde.to.nefunguje...
telnet: Unable to connect to remote host: Connection refused
takze to znamena ze proste neni mozne cist z db - ted asi jeste najit pricinu....
pro jistotu jsem zkusil telnet i z pc kde to funguje (telnet od jinud na pc A ze ktereho ostatni pc z databaze vse vporadku ctou)
jinyPC# telnet pc.kde.je.vse.ok 3306
Trying pc.kde.je.vse.ok...
Connected to pc.kde.je.vse.ok.
Escape character is '^]'.
4
5.0.26�r07cn}K<+a+O.6bly:TwConnection closed by foreign host.
takze uz vim ze telnet na pc co nefunguje spojeni uzavre, takze tam vazne bude neco chybne...
z localhostu neni zadny problem, forum stranky pres db vpoho (localhost >> localhost), dalsi aplikace take co jdou pres db tak take vpoho...Ako je nastavena (pripadne vobec nenastavena) volba "skip-networking"? Akym prikazom s akymi parametrami sa startuje mysql?
ps aux | grep mysql | grep -v grep
nic jineho jsem nenaselSTFW
ps aux | grep mysql | grep -v grep
root 2514 0.0 0.0 16400 1516 ? S Jan14 0:00 /bin/sh /usr/bin/mysqld_safe
mysql 2551 0.6 1.7 300496 71716 ? Sl Jan14 101:27 /usr/sbin/mysqld --basedir=/usr --datadir=/var/lib/mysql --user=mysql --pid-file=/var/run/mysqld/mysqld.pid --skip-external-locking --port=3306 --socket=/var/run/mysqld/mysqld.sock
root 2552 0.0 0.0 3792 568 ? S Jan14 0:00 logger -p daemon.err -t mysqld_safe -i -t mysqld
souhrn takze jsem zjistil to co uz jsem vedel (telnetem) - ze proste se neda pristoupit zvenku na port kde je db - bohuzel stale nevim kde by mohla byt ta chyba, popripade jak zjistit kde ta chyba je... Dle meho to muze byt v nastavenim:
mysql (nevim o tom ze bych cokoliv menil)
firewall (nevim o tom ze bych cokoliv menil - respektive ze bych nejaky mel PS: many jsou mi k nicemu, ...Ehm, bez pouzitia manualovych stranok nemozes chciet UNIX a UNIX-Like systemy ani pouzivat, nie to este spravovat. Sorry.
Tiskni
Sdílej: