Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Pouzivam script automysqlbackup.sh a jsem s nim maximalne spokojen. Posila reporty emailem, takze vidis co se delo. Nenasel jsem sice zadnou volbu pro automatickou opravu, ale kdyz budes kontrolovat reporty, tak to muzes obnovit sam.
Já zálohuji tak, že si v noci rsyncnu adresář /var/lib/mysql na jiný stroj.
Viz man rsync.
V noci je minimální provoz, takže že by se s nějakou tabulkou zrovna pracovalo je nepravděpodobné.
Pokud se tak přece stane, žádné fatální následky to nemá. Tabulku ze zálohy nechám jen opravit ....
Jinak oprava poškozených tabulek to je věc problematická, to bych raději dělal ručně, ne automaticky.
V prvé řadě je kladena otázka. Proč k poškození vůbec došlo? Nemělo by a pokud ano, je to podezřelé.
Buď vyply proud, mám vadný disk, nebo se databáze nějak pobláznila. Těžko ji věřit s obnovou tabulek, možná je to už úplný blázen, raději bych zálohoval před obnovou tabulek.
Já jsem ještě nikdy bezdůvodně žádnou tabulku poškozenou neměl.
Opravy větších tabulkem mohou trvat celé hodiny.....
Spíš by bylo záhodno se o tom brzy dozvědět.
Nejbezpecnejsi zpusob, ze kterym jsem se doposud setkal, je pouzit replikaci na jiny stroj, a ten pak zalohovat. Jedna aktivni zaloha je pak pripravena (v pripade hw havarie na prvnim stroji), v pripade omylneho smazani tabulky nebo databaze se stejny omyl zreplikuje i na druhy stroj, pak je pravy cas na to obnovit starsi zalohu vytvorenou na tom druhem stroji.
Ahoj,
dle meho nazoru: replikace je zbytecne slozite reseni na to co potrebujete a jsou k tomu potreba dva stroje. Ja bych pouzil mysqldump s volbou --force no a jeste bych myisamchckem (jestli sou to myisam tabulky) kontroloval, zda jsou tabulky ok a kdyz ne, tak to rucne zpravil
S pozdravem,
David
Na Vasem miste bych se v prvni rade zajimal kde nebo proc se Vam poskozuji tabulky v DB, nedochazi k havarii mysql demona/vypadky napajeni, nepouzivate nejak bugovou verzi mysql, proste trochu zkoumat pricinu, samo od sebe se to jiste nedeje.
Nasledne pak muzete zalohovat bez problemu at uz jednoduse pomoci
napr. "zjednodusene" takto
DATE=`date +%Y%m%d`
mysqldump -u root -p heslo --all-databases | gzip > backup_mysql_$DATE.gz
nebo pomoci jiz zminovaneho AutoMysqlBackup script a nebo si napsat nejake svoje vlastni reseni, nedoporucuji rsyncovat ani jinak manipulovat primo se soubory databazi
(/var/lib/mysql apod). Replikace cele DB je zrejme pro Vas jako kanon na vrabce.
/usr/bin/mysql --user=${MYSQL_USER} --password=${MYSQL_PASS} --host=${MYSQL_HOST} mysql << EOF | sed '1d' | while read LINE; SHOW DATABASES; EOF do echo " mysqldump (${LINE})"; /usr/bin/mysqldump -B "${LINE}" -c -e -l -Q --complete-insert --user=${MYSQL_USER} --password=${MYSQL_PASS} --host=${MYSQL_HOST}| gzip > "${out_dir}/${LINE}.gz"; done1x v noci spoustim skript, co dela gzip a nasledne rsync na jiny stroj. taky se priklanim, aby se nemanipulovalo s binarkama /var/lib/mysql - obcas to sice funguje, ale clovek MUSI vedet co dela.
Zálohuji do samostatných adresářů pro jednotlivé dny v týdnu a k tomu 2x měsíčně, eliminuji tím případné poškození tabulek, aby byla možná obnova z nejbližší verze, která byla ještě v pořádku.
Tiskni
Sdílej: