Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Zdravím! Měl bych jeden dotaz. Mám zboží o různých parametrech (např. u jednho druhu zboží se měří průměr a délka, u druhého průměr1, průměr2 a délka,....) Jak nacpat zboží do jedné tabulky? Děkuji za pomoc! TU.
Viděl jsem v praxi takovouto "prasarnu", ale jejím příznivcem nejsem:
tabulka bude vypadat cca takto:
int id_zbozi
varchar nazev
.
.
.
varchar parametry
a potom v parametrech budeš zaznamenávat více hodnot a oddělovat je od sebe nějakých oddělovačem - např středník nebo |
Takže záznam do pole parametry vložíš např toto: "delka=55cm|prumer=10cm|vaha=10kg" - zpět z toho to dostaneš např pomocí php funkce explode
select p.* from Pračky, PrideleniTagu pt where pt.id_pracky = p.id_pracky and pt.id_tagu in (1,2,3,4,5) group by p.id_pracky having count(pt.id_tagu) = 5
Mňa by zaujímalo, či LDAP podporuje aj hľadanie typu väčší-menší - napríklad keby som chcel vylistovať všetky práčky so šírkou do 45cm (malá kúpeľňa :)), ako by som urobil query? S LDAPom som nikdy nerobil a dogooglil som sa len ku podmienkam na ekvivalenciu a wildcard, čo na takýto prípad IMO nestačí.
Muhehe o LDAPu jsem kdysi hodně věděl, ale dělat v něm katalog zboží je ... podle mého názoru trošku silná káva. Ne že by to nešlo, to samozřejmě ano, ale je dobré si uvědomit, že např. v LDAPu nepodržíte referenční integritu, budete muset hodně zapracovat na objectclassech apod. Ale když se udělá dobré mapování a architektura (objednávky v SQL, katalog v LDAP, konekce ke dvěma různým serverovým službám) ... proti gustu žáný dišputát.
nepodržíte referenční integrituA na co bych ji měl potřebovat?
hodně zapracovat na objectclassechV SQL zase na tabulkách.
A na co bych ji měl potřebovat?
Na takovou drobnost jakou je rozšíření katalogu o objednávkový systém. Dělat jej v LDAPu je trošku nepraktické a pracné.
Změnou zadání můžu vždy sabotovat jakékoliv řešení.Vítej ve skutečném světě
Tak to už je lepší udělat si číselník parametrů a pak tabulku, kde bude odkaz na zboží, na parametr a pak jeho hodnota. Na zobrazování to stačí, ale vyhledávat je prasárna.
- OO s overloadingom operatorov result = Katalog.search (Katalog.dlzka >= 1000 && Katalog.hmotnost < 200) - textovými konštantami a štruktúrami jazyka result = Katalog.search ('dlzka' => { '>=', 1000 }, 'hmotnost' => { '<', 200) - OO s metódami (fuj) result = Katalog.search (Katalog.dlzka.greater_or_equal_then (1000).and (Katalog.hmotnost.less_then (200))Nevraviac o tom, že len niektoré ORM podporujú tento typ namapovania. A výsledné SQL? Od načítania celých tabuliek a porovnávania v používanom jazyku, cez tie lepšie, ktoré vytiahnu Katalog (buď cez dynamický in alebo fetch per id) podľa prieniku (dlzka >= 1000) a (hmostnost < 200) až po tie najlepšie, ktoré majú k dispozícii "fetch_from_sql"
Pretože ORM nástroje prácu z DB iba zjednodušujú, nezefektívňujú.V mnoha případech ji dokonce zneefektivňují (z pohledu efektivnosti dotazů).
Asi záleží na tom, jaké ORM
SELECT * FROM produkt INNER JOIN atribut ON atribut.id_produktu = produkt.id WHERE atribut.jmeno = 'delka' AND atribut.hodnota > 100 ;
Jiste, ale pokud chceš hledat podle vice parametru, tak pripojujes tu tabulku mnohokrat a to je svinstvo. Vim dost o cem mluvim, dělám s tímto datovým modelem denne :(
a co třeba nějak takto (odzkoušeno na MySQL)
SELECT product_id, count(param_id) as params_count FROM `param_table` WHERE ( param_id = 1 and param_value >= 150) OR ( param_id = 2 and param_value > 150) group by product_id HAVING params_count = 2
param_id je ID parametru
CREATE TABLE `param_table` ( `product_id` int(11) NOT NULL, `param_id` int(11) NOT NULL, `param_value` varchar(50) NOT NULL );
protože mysql dělá konverzi typů, dá se to takto použít, pak jenom podle param_id vybrat vhodný operátor.
jenom doplním, že v klauzuli HAVING params_count = 2
se musí params_count rovnat počtu zadaných parametrů
Ale je celkem protivné, že ty dotazy se pak nevejdou na obrazovkuTo lze řešit VIEWama.
tak pripojujes tu tabulku mnohokrat a to je svinstvo
Proč?
Jak u tohodle řešit když ty hodnoty nejsou vždy jen čísla? Aby tam byly sloupečky ciselna_hodnota, textova_hodnota atd s tim ze vyplneny bude vzdy jen jeden mi prijde zvlastni ;)
a navíc mohou být hodnoty v různých jednotkách a musí fungovat vyhledávání (třeba hledat všechno menší než 5cm; ale některé položky to mají zadáno v mm a jiné v cm :) To se udělá další tabulka s jednotkama a s převodama mezi nima a pak do tý tabulky s odkazama na zboží, parametr a hodnotou se přidá ješte odkaz na jednotku.
Co si o tom myslí zkušenější? ;)
A když je vyhledávání prasárna tak jak na to líp? ;)
Tiskni
Sdílej: