Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím! Měl bych jeden dotaz. Mám zboží o různých parametrech (např. u jednho druhu zboží se měří průměr a délka, u druhého průměr1, průměr2 a délka,....) Jak nacpat zboží do jedné tabulky? Děkuji za pomoc! TU.
Viděl jsem v praxi takovouto "prasarnu", ale jejím příznivcem nejsem:
tabulka bude vypadat cca takto:
int id_zbozi
varchar nazev
.
.
.
varchar parametry
a potom v parametrech budeš zaznamenávat více hodnot a oddělovat je od sebe nějakých oddělovačem - např středník nebo |
Takže záznam do pole parametry vložíš např toto: "delka=55cm|prumer=10cm|vaha=10kg" - zpět z toho to dostaneš např pomocí php funkce explode
select p.* from Pračky, PrideleniTagu pt where pt.id_pracky = p.id_pracky and pt.id_tagu in (1,2,3,4,5) group by p.id_pracky having count(pt.id_tagu) = 5
Mňa by zaujímalo, či LDAP podporuje aj hľadanie typu väčší-menší - napríklad keby som chcel vylistovať všetky práčky so šírkou do 45cm (malá kúpeľňa :)), ako by som urobil query? S LDAPom som nikdy nerobil a dogooglil som sa len ku podmienkam na ekvivalenciu a wildcard, čo na takýto prípad IMO nestačí.
Muhehe o LDAPu jsem kdysi hodně věděl, ale dělat v něm katalog zboží je ... podle mého názoru trošku silná káva. Ne že by to nešlo, to samozřejmě ano, ale je dobré si uvědomit, že např. v LDAPu nepodržíte referenční integritu, budete muset hodně zapracovat na objectclassech apod. Ale když se udělá dobré mapování a architektura (objednávky v SQL, katalog v LDAP, konekce ke dvěma různým serverovým službám) ... proti gustu žáný dišputát.
nepodržíte referenční integrituA na co bych ji měl potřebovat?
hodně zapracovat na objectclassechV SQL zase na tabulkách.
A na co bych ji měl potřebovat?
Na takovou drobnost jakou je rozšíření katalogu o objednávkový systém. Dělat jej v LDAPu je trošku nepraktické a pracné.
Změnou zadání můžu vždy sabotovat jakékoliv řešení.Vítej ve skutečném světě
Tak to už je lepší udělat si číselník parametrů a pak tabulku, kde bude odkaz na zboží, na parametr a pak jeho hodnota. Na zobrazování to stačí, ale vyhledávat je prasárna.
- OO s overloadingom operatorov result = Katalog.search (Katalog.dlzka >= 1000 && Katalog.hmotnost < 200) - textovými konštantami a štruktúrami jazyka result = Katalog.search ('dlzka' => { '>=', 1000 }, 'hmotnost' => { '<', 200) - OO s metódami (fuj) result = Katalog.search (Katalog.dlzka.greater_or_equal_then (1000).and (Katalog.hmotnost.less_then (200))Nevraviac o tom, že len niektoré ORM podporujú tento typ namapovania. A výsledné SQL? Od načítania celých tabuliek a porovnávania v používanom jazyku, cez tie lepšie, ktoré vytiahnu Katalog (buď cez dynamický in alebo fetch per id) podľa prieniku (dlzka >= 1000) a (hmostnost < 200) až po tie najlepšie, ktoré majú k dispozícii "fetch_from_sql"
Pretože ORM nástroje prácu z DB iba zjednodušujú, nezefektívňujú.V mnoha případech ji dokonce zneefektivňují (z pohledu efektivnosti dotazů).
Asi záleží na tom, jaké ORM
SELECT * FROM produkt INNER JOIN atribut ON atribut.id_produktu = produkt.id WHERE atribut.jmeno = 'delka' AND atribut.hodnota > 100 ;
Jiste, ale pokud chceš hledat podle vice parametru, tak pripojujes tu tabulku mnohokrat a to je svinstvo. Vim dost o cem mluvim, dělám s tímto datovým modelem denne :(
a co třeba nějak takto (odzkoušeno na MySQL)
SELECT product_id, count(param_id) as params_count FROM `param_table` WHERE ( param_id = 1 and param_value >= 150) OR ( param_id = 2 and param_value > 150) group by product_id HAVING params_count = 2
param_id je ID parametru
CREATE TABLE `param_table` ( `product_id` int(11) NOT NULL, `param_id` int(11) NOT NULL, `param_value` varchar(50) NOT NULL );
protože mysql dělá konverzi typů, dá se to takto použít, pak jenom podle param_id vybrat vhodný operátor.
jenom doplním, že v klauzuli HAVING params_count = 2
se musí params_count rovnat počtu zadaných parametrů
Ale je celkem protivné, že ty dotazy se pak nevejdou na obrazovkuTo lze řešit VIEWama.
tak pripojujes tu tabulku mnohokrat a to je svinstvo
Proč?
Jak u tohodle řešit když ty hodnoty nejsou vždy jen čísla? Aby tam byly sloupečky ciselna_hodnota, textova_hodnota atd s tim ze vyplneny bude vzdy jen jeden mi prijde zvlastni ;)
a navíc mohou být hodnoty v různých jednotkách a musí fungovat vyhledávání (třeba hledat všechno menší než 5cm; ale některé položky to mají zadáno v mm a jiné v cm :) To se udělá další tabulka s jednotkama a s převodama mezi nima a pak do tý tabulky s odkazama na zboží, parametr a hodnotou se přidá ješte odkaz na jednotku.
Co si o tom myslí zkušenější? ;)
A když je vyhledávání prasárna tak jak na to líp? ;)
Tiskni
Sdílej: