Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
sl1 sl2 1 --xDas 2 a-xas 3 --x--Udělat to pomocí LIKE trvá strašně dlouho, proto bych rád věděl, zda to jde udělat indexovaně? Je mi víceméně jedno jestli se bude hledat třeba podle sloupce typu VARCHAR či např. podle INTu, kde by se hledalo binární operací AND, ale potřebuju na to vytvořit a používat indexy. Jak na to?
CREATE TABLE foo(s text); CREATE INDEX ON foo USING GIN ((substring(s FROM 1 FOR 1)); CREATE INDEX ON foo USING GIN ((substring(s FROM 2 FOR 1)); CREATE INDEX ON foo USING GIN ((substring(s FROM 3 FOR 1)); SELECT * FROM foo WHERE substring(s FROM 3 FOR 1) = 'x';tahle podminka bude mit dost mizernou selectivitu - dost mozna ze problem je jenom v like a stacilo by nepouzivat like
SELECT * FROM foo WHERE substring(s FROM 3 FOR 1) = 'x';Jeste by slo pouzit hstore:
postgres=# create or replace function pack(text) returns hstore as $$ SELECT string_agg(i || '=>' || substring($1 FROM i FOR 1),',')::hstore FROM generate_series(1,length($1)) g(i); $$ LANGUAGE sql IMMUTABLE; CREATE FUNCTION postgres=# select pack('Pavel'); pack -------------------------------------------------- "1"=>"P", "2"=>"a", "3"=>"v", "4"=>"e", "5"=>"l" (1 row) postgres=# select * from xx; a ------- Pavel (1 row) postgres=# CREATE INDEX ON xx USING GIN((pack(a))); CREATE INDEX postgres=# SELECT * FROM xx WHERE pack(a) @> '3=>v'; a ------- Pavel (1 row) postgres=# set enable_seqscan to off; SET postgres=# explain SELECT * FROM xx WHERE pack(a) @> '3=>v'; QUERY PLAN --------------------------------------------------------------------------- Bitmap Heap Scan on xx (cost=12.25..16.51 rows=1 width=32) Recheck Cond: (pack(a) @> '"3"=>"v"'::hstore) -> Bitmap Index Scan on xx_pack_idx (cost=0.00..12.25 rows=1 width=0) Index Cond: (pack(a) @> '"3"=>"v"'::hstore) (4 rows) postgres=# SELECT * FROM xx WHERE pack(a) @> '3=>v, 4=>e'; a ------- Pavel (1 row) postgres=# SELECT * FROM xx WHERE pack(a) @> '3=>v, 4=>x'; a --- (0 rows)Ale co bude rychlejsi netusim - hstore je hodne genericky, takze pokud by tam byla nizka selectivita, tak by to nemuselo byt efektivni
Souhlas... a nebo jít cestou oindexování volání funkce - viz CREATE INDEX, je tam příklad na vytvoření indexu nad lower()
Tak spojeni velkych tabulek muze byt vypocetne velice narocne, to neni zadny mytus, zalezi na konkretni situaci.Je to mýtus. Spojení velkých tabulek nic nestojí. Nákladné je vyhledávání. Zkuste si to. Udělejte si SELECT na spojení tabulek, a pak soustavu SELECTů, která vybere ta samá data bez spojení v databázi (spojení uděláte v aplikaci). To druhé bude pomalejší – hledání použije stejné indexy, ale v druhém případě bude víc režie se spojením, parsováním dotazů apod.
SELECT A.* FROM table1 A JOIN table2 B ON (A.id = B.a_id) WHERE A.id = 1 SELECT A.* FROM table1 A WHERE A.id = 1
Tiskni
Sdílej: