Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
a z něho zálohu je pro zálohování databáze zásadně špatněProč by to mělo být zásadně špatně? Před nějakou potenciálně nebezpečnou operací si udělá snapshot (záležitost 1s) a kdy operace nevyjde, tak udělá snapshot té zálohy do původního umístění (opět 1s) a je ve stejném stavu jako před nebezpečnou operací. Kdyby měl dělat dump, tak u x desítek GB je to už časově náročnější. Záloha se dá dělat online (potom je čas zálohy nulový), ale stále by se čekalo na obnovení těch x desítek GB. Pro tyto případy jsou snapshoty to nejlepší řešení. Pokud se jedná o dlouhodobou zálohu (archiv), tak je vhodné použít prostředky DB systému.
mám vždy velkou obavu z jakýchkoliv operací na otevřeném filesystémuV tomto případě (BTRFS) se ale nejedná o otevřený FS. Nehrajeme si s blokovým zařízením (třeba LV), nad kterým je nějaký FS (který ještě navíc není připraven na běh na chytřejším blokovém manageru, což třeba ext4 a xfs je, takže i snapshot LVM informuje FS a FS se připraví (xfs_freeze) na snapshot). V případě BTRFS snapshotů je to vlastno přímo toho FS, takže FS je na to připraven. Na tom FS jsou otevřené soubory. To ale nevadí, DB při každém potvrzení transakce udělá na vše nutné fdatasync. To znamená, že snapshot je pořízený v pořádku mezi dvěma fsync.
Autor: Adam Štrauch
Aha, tak tím se to vysvětluje.
Tyka se to sice primarne ZFS, ale je tam i BTRFS a dalsi FS.
Zalezi jaky ocekavas vykon a kolik transakci budes mit.
Tiskni
Sdílej: