Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Pokud ten disk blbě rozpoznává i BIOS, tak se asi jedná o hw problém, nikoliv jen o windowsovskou záležitost.Dovolím si nesúhlasiť, dúfam že mi to pán šéfredaktor nebude mať za zlé. Mám tu staručké Pentium@150MHz, ktorého BIOS rozpozná disky len do cca 8GB. V tomto serveri je 1x6,4GB HDD a 2x40GB HDD. Ten prvý disk je "v limite". Jeden z tých dvoch väčších diskov je BIOSom rozpoznaný ako 8GB disk, druhý väčší disk som preto radšej nedal BIOSu ani hľadať, takže BIOS vôbec o ňom nevie. Napriek uvedenému na tomto serveri už niekoľko rokov spoľahlivo beží FreeBSD 4, všetky disky majú správnu veľkosť a sú plne využívané. Na tých väčších je dokonca vinum mirror. Detekcia HW u unixovských systémov ide z valnej väčšiny mimo BIOS a dokáže obísť mnohé jeho obmedzenia. Inak povedané, to či OS detekuje správne ten-ktorý disk, je viac-menej záležitosť OS samotného. Opytujúcemu sa by som poradil, aby na zmienenom počítači vyskúšal nejakú live distribúciu Linuxu. Ak bude disk správne rozpoznaný, musí túto záležitosť ďalej riešiť na fórach operačného systému, ktorý má z detekciou problém.
Tiskni
Sdílej: