Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
MB - dobre zkusenosti mam s deskama od intel HDD - v podstate jedno, ale pozor na urcitej typ od WD tusim ze se v linuxu nicili GPU - NVIDIA - ANO, ATI nebratPokud ses ptal spis obecne na HW, tak hlavni co ti muzu doporucit je kvalitni zdroj, nejlepe corsair nebo fortron.
GPU - NVIDIA - ANO, ATI nebratJestli nebude hrát velmi náročné hry, tak bych možná zkusil nějaký integrovaný Intel. Teď s GEMem jede rychleji. Uzavřené nVidia bloby měly problémy s uspáváním a tak... Jinak ATI se prý teď taky docela otevírá...
za 11 000 se da koupit slusna sestava, ja osobne si radeji priplatim za kvalitni hardware nez vykon, proto ja bych volil Intel ..doporucuji nesetrit predevsim na zakladni desce a investovat do nejake drazsi..moje doporuceni Intel deska s podporou minimalne 8 GB RAM a frekvenci sbernice 800 Mhz, s nejakou lepsi integrovanou zvukarnou a grafarnou doporucuji taktez intel, neni vykona ale spolehliva je, kdykoliv pak budete chtit muzete si dokoupit poradnou nadupanou grafarnu a na desku ji dodatecne pripojit. Stejne tak pokud se vam zachce lepsiho zvuku, muzete kdykoliv dokoupit, i kdyz ty soucasne integrovane zkukove karty uz nejsou vubec spatne. Procesor bych volil 64bit dual core Intel, opet bych volil nejaky vykonejsi a k nemu vybral nejake lepsi chlazeni, celkove bych z castky 11 tisic vyclenil na desku a procesor tak 6-7 tisic, za zbytek se da jeste o pohode koupit kvalitni zdroj, bedna, disk a podobne, ramku bych koupil tak 4 GB desku mate kvalitni muzete opet rozsirovat, na mechanikach bych setril a koupil skoro ty nejlevnejsi, jdou vzdycky vymenit a stejne driv nebo pozdeji bude k mani za prijatelne ceny blueray combo.
Moje sestava :
Intel Core2 Duo E7400 2.8GHz 3MB 1066MHz 775pin BOX
MicroStar G31M3-L V2 - Intel G31
A-Data DIMM 4096MB DDR II 800MHz AD2800002GOU2
Western Digital Raptor WD1500AHFD - 150GB SATA
Fortron ATX-400PNF 400W
Asus DRW-20B1LT Black Bulk
Acutake ACU-SHAPE (ROHS version)
Rychlý dvoujádrový procesor, slušná základní deska s bezproblémovou Intel grafikou, velké množství paměti na dnešní dobu i do budoucna, špičkově rychlý, velký disk - žádné zpomalování, kvalitní zdroj, vypalovačka DVD a pěkná skříň k tomu.
Žádné problémy s topidly NVIDIA a ATI špatně jdoucími pod Linuxem. Dokoupuit grafická karta se do budoucna eventuelně dá. Cena: 12 600 Kč s DPH.
Co říkáte?
Ahojte,
resim stejnou vec, novy poctac.
Protoze jsem vyreklamoval odejitou GF a dostal jsem uplne novou NVIDIi, ale s PCIe slotem a muj 8 let stary pocitac ma pouze AGP Coz byla konecne posledni kapka pro jeho upgrade
Co rikate na tento vyber? Pujde to v pohode po Linuxem? Co by jste podle Vas zmenili, pripadne doporucili neco jineho?
MB: Asus P5Q PRO - Intel P45 3356,-
CPU: Intel Core2 ? (E7400/E7500/E8400) chtel bych tak kolem 3500,- ale jeste nevim
RAM: Corsair DIMM 4096MB DDR II 800MHz (2xGB) 1400,-
HD: Samsung 750GB (HD753LJ), Spin Point F1 2169,-
Zdroj: Enermax MODU82+ 525W 3189,-
Celkem 13600,-, ale chtel jsem se dostat tak na 10 az 11 tis. Jeste musim popremyslet co oriznu.
Cilem je velmi tichy pocitac, hry hraju malo, hlavne stabilni a tichy.
Jo a tu grafiku mam NV 9600GT s pasivnim chladicem.
To nestaci, ze MB podporuje pameti DDR2, 800MHz a pameti jsou Corsair DIMM 4096MB DDR II 800MHz (2xGB)?Pamatuju si případ, že to nabootovalo jen když tam byl modul jeden, ale nebyly dva. Taky mě to vyvedlo z míry. Bohužel už si nepamatuju, v čem to bylo a jak se to řešilo, ale můžu se na to doptat.
Přidám se k ostatním nesouvisejícím dotazům na novou sestavu, díky za rady. Chci počítač na dlouhé simulace (a občas kompilování), uvažuju o quad-core Phenomu do AM3 v desce se AMD790FX (Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P), 8GB DDR3 RAM a nějakou slušnou grafiku (GigaByte HD4870) na openGL vizualizaci. i7 se mi zdá na stejné parametry o dost dražší. Cenový limit 30kkč, takhle jsem i se skříní atd na 26kkč. Co o tom soudíte?
Tiskni
Sdílej: