Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ahojte,
chystam kupu notebooku. Pozeral som, no vyber je naozaj pestry a tak by som sa rad informoval a prekonzultoval so skusenejsimi.
Hladam notebook do 820 eur (cca 25 000Kacek). Hlavnou prioritou je kvalita prevedenia - teda aby nieco vydrzal, neprehrieval sa. Dalsim dolezitym faktorom pre mna je HDD, ktory by mal byt 320GB a samozrejme co najlepsia podpora Linuxu. RAM by sa mohla pohybovat okolo 2GB (menej uz dnes nie) a procesor jednoznacne INTEL.
Na graficku kartu nedavam nejaky extra doraz, ale myslim, ze by sa do tej ceny vosla taka stredna VGA, ktora by nemala problem s beznym chodenim (Direct rendering, OpenGL, mozno Compiz). Hry nehravam (ak tak strasne malo), video nerobim, grafiku tiez nie. Tu sa neviem rozhodnut ATi, GF, Intel - necham si poradit aj ohladom ovladacov.(Mam intel VGA integrovanu a som s nou spokojny, no uz je kusok starsia). DVD pekaren, par USB vstupov, WiFi, BT, - to je uz dnes asi samozrejmost . Dost mi zalezi este na vydrzi baterie, ktora je pre mna dost podstatna.
Velkost obrazovky by sa mala pohybovat okolo 15 palcov. Proste nie nejaky gigant, ani nie male e, ale sikovny a kvalitny notebook - taky partner.
Rad by som si vypocul nejake nazory aj ohladom vyrobcov, lebo mam dost dilemu. Nechcem kupovat nejaky ntb, ktory bude stale v oprave.
Vedeli by ste mi pls poradit?
Dakujem velmi pekne za kazdy prispevok.
Dakujem. Skusim este popozerat nieco podobne. Dost ma odradzaju USB vstupy, ktore su nalavo. Inac by aj sedel. Inac ktore znacky su take, s ktorymi nebude problem? Viem, ze lenivo je jedna z prestyznych znaciek v kvalite (oproti napr Acer). Co HP, MSI, FS?
Skusim teda este....dakujem zatial
Něco málo z historie:
repas IBM vs new HP
notebook pro linux
Poruchovost IBM T42P
Notebook pro linux
Již posté - Notebook
Spolehlivý dodavatel: USAnotebook.cz, dá se sehnat i se zárukou několik let.
Záleží v jakém pracovním prostředí ho chceš provozovat, všichni v mém okolí se shodují, že IBM řady T nemá konkurenci co se týče výdrže při nešetrném zacházení. Na druhou stranu mě vydrží NB "méně renomované značky" déle než některým kolegům "superbytelné stroje", takže to bude asi i dost individuální záležitost.
Každopádně smiř se s tím, že dneska je to všechno "spotřebák" a zapomeň na iluzi "té správné značky". Spíš můžeš objevit povedený model, ale na druhou stranu zase můžeš narazit na odfláknutý kus.
Takže bych spíš vsadil na co nejdelší záruku, než na "značku", ta dneska +- už nic neznamená.
Tiskni
Sdílej: