V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Všechny Tvé požadavky splňují NB Prestigio. Jsou do nich levné baterie s vysokou kapacitou. Mají podle mě v současné době nejlepší poměry cena/výkon/kvalita
Mam (bohužel jen) r51e, za tu cenu bych utrh ruce ... můžu IBM jedině doporučit ...
Nad tym IBM ani nerozmyslajte. Je to len repas. V oblasti pc vyhoden peniaze. Skryte vady a podobne. To co Vam da HP Vam da malokto.Nesmysl. Pomineme-li nechvalně proslulý model T42, jsou thinkpady naprosté držáky, které technicky o hodně přežijí svojí morální smrt a i velmi staré modely jsou dobře prodejné. Svojí T23 (PIII 1.13GHz, 512MB RAM, 60GB disk, 1400x1050) jsem třeba koupil přede dvěma lety za 16kKč včetně brašny a dokovací stanice a zdaleka neplánuju, že bych se jí chtěl zbavit. A když už, tak to bude jednoznačně zase thinkpad. Člověk může pohodlně pracovat celej den i vleže v posteli nebo si to vzít ven na deku. V práci jsem vyfasoval nejdřív Asus a pak Vaio, každý zhruba v ceně 60kKč, takže žádný lowend. Po měsíci zoufalé snahy o ovládnutí pekelného vynálezu jménem touchpad s celými dvěma tlačítky jsem si nejdřív začal připojovat myš a posléze to s díky vrátil a požádal o standardní desktop.
Samozřejmě, že je to blbost, měnit frekvenci umí i Celeron M. Pentium M umí navíc i snižovat napětí, což přináší největší úspory energie (P = c·f·V²
).
Hele, co máte všichni proti 1024x768 ... žere nevim o kolik wattů míň = dýl vydrží ...
No, co pamatuju, Lenovo slíbilo ještě aspoň 3 roky po převzetí dělat dosavadní Thinkpady. Mimo to už dělaj i vlastní Lenova, takže je důvod se bavit o značce IBM.
http://www.alza.sk/notebook-hp-compaq-nx7400-d70057.htm
Myslim, ze si chcel book na Linux preco kupovat MS.z NB hodně cestuju a používám ho na cvičeních/přednáškách, ve vlaku ... zkrátka...kde je nuda
rozlišení
Chtěl jsem mlčet, ale když se to neustále opakuje, tak jsem to nevydržel. Přiznávám se bez mučení, že mě to rozčiluje
Spotřeba, teplota?
Předpokládám v prospěch Celeronu, Pentia M ... s Core Duo atd. nemám zkušenosti.
Když bych si koupil notebook s Linuxem, tak by nastaly dva problémy:
Tiskni
Sdílej: