Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobry den, chtel bych si koupit levny notebook (max. do 15K) pro provoz linuxu (nejlepe Ubuntu).
K cemu by mel notas primarne slouzit:
hlavne pro praci (tj.programovani pod linuxem), sem tam pro sledovani filmu a poslech hudby
Pozadavky:
alespon 250 Gb disk, ostani HW je mi celkem jedno,hlavne aby vse fungovalo pod linuxem.
Budu vdecny za vsechny rady a navrhy
linux je jen jeden takze co pujde na jednom distru pujde i na ubuntu
koukam ze pozadavky vlastne zadne nemas tak sem spis hod nejakej stoj, kterej se ti zdat a nejak se ti tu k nemu vyjadrime
PS: mozna stoji za uvahu neco s grafikou intel
Tak prvni na co sem narazil a co me zaujalo byl tenhle notas:
Je tam ATI (AMD) grafická karta. Proprietární ("oficiální") ovladače od AMD jsou katastrofa a open-source ovladač zase není úplně dodělaný.
Takze tento model by sel?
HP Compaq 6730s linux
→ http://www.linlap.com/wiki/hp-compaq+6730s → Jo (jen bude asi potřeba nastavit podle toho návodu zvuk)
Hele, taky je tady
BTW na zmiňované stránce píší, že je s ATI grafikou...
HP Compaq 6730s ma nekolik verzi,ktere se lisi procesory,ramkami a grafikou,takze verze co sem daval link v predchozim postu ma grafiku
Intel® Graphics Media Accelerator 4500...
Zakladni HW (USB mass storage periferie, grafika, zvuk, LAN) Vam pojede v kazde moderni distribuci. Muzete narazit na problemy s akceleraci grafiky.
Mate-li moznost to otestovat pomoci live CD bude to nejlepsi.
Jinak videt ze nemate zvlastni naroky treba na wifi, bluetooth, ctecku pam karet...
Ja jsem zkousel Ubuntu na HP G 7000 a v Ubuntu 8.10 neslo ridit podsviceni displeje.
jinak vse chodilo.
V Ubuntu 9.04 uz podsviceni ridit jde.
Jede uplne vsechno jak ma.
Toshiba NB 100 - netbook Ubuntu 9.04 beha vse na 100% vcetne integrovane ctecky a ta umi i High speed karty - rovnez funkcni.
Grafiku volte nejlepe od Intelu jak jiz tu bylo psano.
Pozor vsak pokud budete pripojovat externi monitor (lcd televizi) - muzete narazit na problemy s dynamikou obrazu u filmu - obraz se jakoby trha pri zmene zaberu kamery - prechod z tmaveho mista na svetle.
Na displeji ntb to je vsak OK.
Jeste jsem nasel notebook od FS - celkem me zaujal, co myslite?
Odkaz na jednu nedávnou debatu:
http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/258640
Tak vice mene se rozhoduji mezi interlink.tsbohemia.cz/default.asp a interlink.tsbohemia.cz/default.asp
První z nich má opět ATI (AMD) grafárnu a druhý taky. Opravdu bych bral něco s grafikou od Intelu.
No ale kdyz si odmyslime grafiku od ATI,tak jaky mate na ty dva stroje nazor?
Nejsem odborník na notebooky, nechám posoudit zkušenější. Jenom vím, že "oficiální" (proprietární) ovladače od AMD (ATI) jsou peklo. Open-source ovladač zase není dodělaný.
Co takhle neco od HP z nove rady ProBook 4510s?
Nebo 17" verze ProBook 4710s s cenou lehce pres 17 tisic, o ktere osobne taky uvazuju...
tady:
http://www.alza.cz/SearchAdvanced.asp?EXPS=ubuntu&NameSearch=1&CodeSearch=1&PartNumber=1
kdyz uz to tu nekdo tak obecne nahodil, tak si taky prihreju polivcicku.
taky mam zajem koupit ntb (co nejlevnejsi
pozadavky jsou:
- rychla kompilace gentoo (abych nemusel moc cekat; ano vim, ze gentoo ma 2x stavy: vypnuto a kompiluju . . . ale i pres to jsem si jej oblibil a nehodlam ho hazet pres palubu).
- cena idealne pod 10k (optimalne pod 12k; co bych jeste zkousl pod 15k)
uvazoval jsem o tomto (< 12k):
Acer Extensa 5620-5B2G25Mi (LX.E540C.089)
a libilo by se mi i toto(< 15k):
Fujitsu AMILO Pi 3540 (CCE:CRE-110138-001)
a abych tu dal neco pro flejm, tak toto bylo sveho casu pod 20k v akci(~24k):
MSI GX720X-026CZ
jednoznacne chci intel c2d (ale nemam jasno jaky). v hw se poslednich 5let moc neorientuju (musel bych nacist/nastudovat). takze by mi (asi jako puv. autorovi dotazu) pomohl nejaky polo-lopatacky nazor, co poridit, prip. na jakou znacku se zamerit.
diky. j3.Jo, přesně toho Acera jsem před dvěma měsíci koupil v SWS (už ho nemaj), zatím naprostá spokojenost. Fedora 10 našla _všecko_. CPU a čipset jsou o generaci starší, ale mají všecko co je potřeba (dvoujádro, C2D, 64bit). Jasně, spousta lidí tady řekne, že Acer je po mechanické stránce rozvrzanej křáp. Chovám se k němu slušně a nemám problém. Dneska se dají IMO za podobnou cenu koupit novější Extensy s čipsetem GL41 nebo jak se tomu nadává, se 45nm CPU. Zbytek vlastností je hodně podobný.
Snad jedna věc: displej toho Acera má znatelně horší pozorovací úhel a i v optimálním úhlu krapet slabší barevné podání, než 3 roky starý Fujitsu Siemens Amilo 1310G. Ale je to drobnost.
HP COMPAQ 6735s.
S Mandriva Linux 2009.1 veskery hardware funguje (modem neni odskousen). Jedine treba bylo doladit parametry pro zvukovku, aby zvuk mohl byt prehravan na reproductory. Kdyz vse funguje pod Mandrivou by melo vse fungovat i s Ubuntu.
Tiskni
Sdílej: