Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Čau, potřebuju poradit s grafickou kartou. Rozhod jsem se, že si koupím nový počítač a nějak nevím jestli tuhle kartu (viz. titulek) vzít nebo ne. Totiž budu provozovat převážně linux, takže proto si nejsem jistý jestli je to dobrá volba. Jako klidně bych vzal nějakou nVidii, ale co jsem koukal na testy tak tahle karta je opravdu vykonově dobrá za tu cenu (3116kč u alfacompu). Máte s ní někdo zkušenosti v linuxu? Jaký je rozdíl výkonu mezi linux a windows. Jak je na tom s wine? Pokud byste ji nedopořučili, tak jakou (nejspíš nVidii) místo ní? Aby se jí vyrovnala výkonem s co nejmenším rozdílem v ceně.
Jinak nijak moc hry hrát nebudu, ale občas jo, aspoň to málo co na linuxu (savage 2, trackmania, openarena, wesnoth, ...) je a neco třeba i přes wine (gothic 1,2,3, CS 1.6, ...), takže dobrá 3D akccelerace je nutná. Jinak z nových her si chci hlavně zahrát Arma 2, jako primárně na windows, ... jedině že by nějakým zázrakem šla přes wine :)
Díky moc za jakékoli rady.
Uiii
Jiná možnost než NVidia na Linuxu neexistuje. Pročti si diskuze nejen na Ábíčku a pochopíš proč. To, že má HW potenciál je sice pěkné, ale pokud nemá kvalitní ovladače, tak je to jen bezcenný kus železa. Z ATI ani náhodou nedostaneš stejný výkon na Linuxu jako na Windows.
Přesně tak, dlouho jsem se trápil s několika kartami ATI, až jsem nakonec zjistil jak je řešení jednoduchhé.. Vyměnit je za NVIDIA
Ale na druhou stranu ani u karet NVIDIA není výkon v linuxu totožný s Windows
Tiskni
Sdílej: