Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bohužel Vás možná zklamu, ale z mých zkušeností plyne, že POST se prodlužuje. Stolní PC Q6600+ASus P5K-Premium trvá od zmačnutí Power do zobrazení GRUBu neuvěřitelných 27sekund! Přestože PIII+Asus to samé zvládá za 5sec. Můj notas FS Esprimo U9200 to má za 16sec (4GB RAM). BIOS je nastavený tak aby byl puštěný jen používaný HW Primární boot source je HDD. Na mém notebooku se to hodně odvíjí od velikosti instalované RAM s 2 GB to zvládá pod 10sec.
Ale obecně bych řekl, že na ntb do 15-16sec je snesitelné a určitě bych kvuli jen tomuto problemu nevybiral jiny ntb.
Tot moje zkusenosti
Toto mam samozřejmě povolené, bez zběžného testu RAM to trvalo asi 10 minut než prolez tech 8 GB
Tradičně hodně dlouho trvá POST u dual-Xeonových serverů. A teď nemám na mysli boot včetně všech SCSI/RAID/ETH option ROMek, ale čistě ta pauza od zapnutí do chvíle, kdy kvíkne beeper a rozsvítí se VGA (a začnou rolovat hlášky o detekci CPU a RAM atd.) Když jsem to viděl poprvé, sváděl jsem to na složitý čipset, SMP, fůru APICů apod.
No a v poslední době pozoruji stejné chování (=dlouhý POST před prvním pípnutím) i u některých desktopových motherboardů pro jediný procesor. Moje vysvětlení: dnešní vícejádrové procesory a odpovídající desktopové čipsety jsou složité jak předvčerejší dual-Xeonová SMP sestava, takže ta inicializace taky trvá patřičně dlouho.
V tom případě ale nechápu, proč některé BIOSy na tomtéž železe bootují pořád během tří vteřin (viz třeba originální desky Intel, fuj teď jim nemůžu přijít na jméno z jiného důvodu).
Zbytek už tu psali jiní - co se týče nastavení BIOSu postupem "co nejmíň neužitečného balastu".
Tiskni
Sdílej: