Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dosel sem k zaveru, ze bych si rad postavil (koupe neceho podobneho neni v rozumne cenove hranici) domaci sitove uloziste dat s nasledujicimi pozadavky:
1/ sifrovat disky on-the-fly
2/ co nejmensi spotreba a hlucnost
3/ raid5 (3 disky)
4/ rozumnej throughput tak ~10Mbytes/s+
Rychlost cteni bych preferoval "rozumnou", na ukor ceny komponent, protoze mam v planu tohle policko pouzit spis na ukladani fotek a filmu pro jednu osobu nez na streamovani hd.
Co byste doporucili za hardware presneji jakej nejslabsi procesor zvladne o-t-f sifrovani disku pri zachovani rozumnyho throughputu?
Vi nekdo jak vypadaji benchmarky ruznych sifrovacich metod (dm-crypt, luks, openbsd ma jeste jiny) a ktery je nejlepsi pouzit?
LVM nad RAID5 - z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že po vytvoření snapshotu (třeba pro zálohování) je rychlost tragická, pokud se obojí nevyrobilo tak, aby seděly stripy na sebe (což je docela složitý úkol).
Co třeba tohle? http://www.tranquilpc-shop.co.uk/acatalog/BAREBONE_SERVERS.html
to se mi libi moc a presne to splnuje presne to co sem chtel. nakonec to asi neni tak MOC drahe, vzhledem k tomu, ze tam asi je i nejakej (asi ne-uplne dobrej) raid radic.
dala by se takova vec koupit nekde u nas? i pres to, ze verim tomu, ze to chvilu vydrzi, tak ~9000 neni zas tak malo, takze by se mi libilo mit na to zaruku.
kazdepadne dekuji za vyborny tip.
Tiskni
Sdílej: