Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Dobrý den!
Potřebuji k notebooku externí klávesnici, bohužel notebook nemá PS/2 port, takže jsem si myslel že bude stačit dokoupit redukci a hotovo.
Realita je trochu jiná, klávesnice nechce fungovat (ale ledky na ni svítí) a co jsem tak vygooglil, tak problémy má více lidí.
Existuje nějaký fígl, který by mi mohl pomoci ? V lsusb není o novém zařízení ani zmínka, dmesg hlásí:
usb 2-2: new full speed USB device using ohci_hcd and address 4
usb 2-2: device descriptor read/64, error -62
usb 2-2: device not accepting address 7, error -62
Je tam takových chybek víc, asi jak jsem ji párkrát připojil/odpojil.
Dočetl jsem se, že není redukce jako redukce, existují jenom drátová přepojení a převodníky, takže možná bude tady chybička. Já si koupil jakýsi "Bandridge USB A to PS/2 Adapter".
Díky za pomoc.
Neni mi moc jasne, proc kupovat redukci za osm petek ke stare klavesnici, kdyz nova stoji stovku.
Reaguje klavesnice aspon v biosu? Vyzkousejte redukci s klavesnici na nejake live distribuci, pokud mozno i na win. Take to vyzkousejte zapojit i do jineho PC. Problem muze byt i v tom, ze USB port dodava do redukce malo proudu/napeti. Navic se tezko rozpozna nekompatibilita s klavesnici nebo vadna redukce (to by jste jich musel mit vice kusu).
No klávesnice se válela doma nevyužitá, tak jsem ji chtěl zaměstnat ..
Nereaguje v biosu, ani v grubu. Nechytá se ani na Windows. Zkoušel jsem se stejnou redukcí i jinou, úplně obyčejnou klávesnici a jediný rozdíl byl ten, že té obyčejné pořád dolečka blikaly LEDky ...
Asi bude problém v té redukci ..
Nic proti ale asi jste naletel viz podobny pripad
>> Problem muze byt i v tom, ze USB port dodava do redukce malo proudu/napeti.
Jak muze dat USB male napeti? Ja myslel, ze tam je vzdy 5V. Jedine ze by mel kilometr dlouhej kabel.
Vsechny USB porty maji proudove omezeni. Nevim, jak ta redukce funguje, ale po pripojeni redukce s klavesnici se muze i stat, ze muze kolisat napeti na portu. USB porty v NTB jsou na tom v porovnani se stolnim PC o dost hure.
Uff? Tak to by musela být hooodně stará klávesnice, aby žrala víc, než 100mA. A převodník by musel být hoodně odfláklý...
Bezproblemu funguje tato vec: a to i v BIOSu ruznych NTB a motherboardu a kazde moderni Linuxove distribuci.
Navic se pomoci tohoto meziksichtu da snadno prepojovat mezi dvema PC ci NTB na stole klavesnice i s mysi. Stoji asi 150 - 200,- Meziksicht kazdopadne obsahuje nejakyho svaba. PS2 / USB neni jen o vhodne propojenych pinech
Pokud mate nejakou luxusni klavesnici se kterou se nechcete rozloucit tak je to reseni.
Ale pokud Vam staci nejaka obycejna tak zustante jedno poledne bez obeda pouze pri vode z kohoutku a kupte novou s USB.
Až takový extrém jako na Vašem obrázku kousek výš to asi nebude, spíš ten chybějící šváb ..
Koupím doporučovaný meziksicht a uvidíme. Díky.
>>>Až takový extrém jako na Vašem obrázku
Sranda musi byt.
Jestli se Vam jedna jen o pripojeni klavesnice, kterou jak pisete mate nadbytecnou tak bych asi opravdu koupil radeji novou s USB a tu PS2 nekomu venoval. Mozna pokud neni ta PS2 nejaky "stary" model se Vam podari sehnat tutez s USB a mate i nahradni dily.
Mozna Vas vsak zaujala moznost snadneho prepojovani klavesnice a mysi mezi dvema PC prostym prehozenim jednoho USB - to je potom ovsem jina.
>> Mozna Vas vsak zaujala moznost snadneho prepojovani klavesnice a mysi mezi dvema PC prostym prehozenim jednoho USB - to je potom ovsem jina.
To uz je lepsi dat mys i klavesnici do USB rozbocovace jako to mam ja.
Jsou dva druhy redukcí:
Takže v případě, že klávesnice je čistokrevná PS/2 a redukce podle bodu 2, tak to už z definice nemůže chodit. (Přičemž napájení samozřejmě běží a detekce USB - viz hlášku „new full speed USB device using
...“ - se děje jenom na základě přítomnosti pull-up odporu na jedné z datových linek, nikoliv na základě proběhnuvší komunikace mezi PC a USB zařízením. Čili podle popisu by tahle varianta mohla nastat...)
Řešení bych viděl skutečně buď v koupi USB klávesnice, nebo skutečného (a funkčního) převodníku USB⇐⇒PS/2. (něco takovéhoto třeba...)
Díky ti i všem ostatním za rady. Mám v tom jasno. Momentálně funguju s USB klávesnicí za 150Kč a celkem spokojenost :)
Ten převodník si asi stejně koupím, na té PS/2 Logitech se mi dobře píše, tak se ji nechci vzdát ..
Podle mého by se dalo otestovat zasunutím pouze převodníku bez připojené klávesnice, zda ta věc je pasivní redukce nebo zda obsahuje USB endpoint device. Pokud bude Linux hlásit přítomnost zařízení i bez připojené klávesnice, tak tam zřejmě nějaký šváb bude.
Jiná věc je, že v této cenové kategorii (okolo 100 Kč a níž) se prodává spousta USB cetek (hlavně přes e-shopy) na tom principu, že za ty prachy nemá cenu to ani reklamovat, protože vnitrostátní dopravné zpátky k prodejci je dražší. Číňani se nestyděj to dodávat ačkoli to v podstatě ani omylem nefunguje, a to systematicky celá série (patrně se výstupní kontrola kvůli ceně redukuje na nulu). Nějaký šváb tam sice je, jeví základní známky vegetativního života, ale rozhodně nefunguje správně. Produkťáci u místních distributorů nemají čas / možnost / mentální schopnosti to testovat nebo sledovat reakce zákazníků, takže toho vemou 50 ks a ono se to časem nějak prodá... a reklamovat u zahraničního dodavatele (třeba jenom v Německu) dost možná nemá smysl, jednak opět kvůli dopravnému (v rámci EU odhadem šestinásobek naší vnitrostátní stokoruny) a druhak proto, že by zahraniční dodavatel (distributor) patrně taky prostě jenom poslal odpovídající počet náhradních nových kusů téže sračky, aniž by cokoli testoval...
Ale pokud jste to koupil někde na ulici, chodíte kolem toho krámu často a máte účet, tak bych jim to šel omlátit o hlavu. Kamenný krám má vědět co prodává a má být připraven řešit reklamace, od toho si účtuje vyšší ceny.
Podle mých zkušeností Linux i v oblasti debugování USB hardwaru ruluje - a to díky své přirozené tendenci k ukecaným výpisům úplně všeho (a to i s vypnutými debugovacími hláškami v USB subsystému). A třeba lsusb je taky výborná věc. Oproti Windowsům je to jak ponor pod hladinu s potápěčskýma brejlema. Standardní USB zařízení (typické device classes jako mass storage nebo HID) mají pod moderním Linuxem fungovat "od přírody" bez nějaké instalace modulů nebo nastavování. Pokud to "divně hnije", hledejte chybu daleko spíš v hardwaru než v Linuxu. USB subsystém Linuxu je v dnešní době velice příjemně stabilní.
Ohledně klávesnic: taky si pečlivě vybírám. Býval jsem zvyklý na standardní klávesnici s velkým enterem, bez Windowsích kláves, se standardním rozložením a umístěním bloku PgUp/PgDn/Home/End/Ins/Del, s přiměřeným chodem kláves a dobrou reakcí na úhoz (bez opakování a bez vynechávání). Taková se dneska docela těžko hledá v záplavě různých šišatých a lesklých multimediálních nesmyslů a superlevných modelů s mizernou spolehlivostí a nestandardním rozložením vedlejších kláves. Zejm. pokud navíc chcete USB konektor. Kolikrát třeba i zjistím na webu čínského výrobce, že USB varianta (údajně) existuje, ale místní distributor prodává jenom PS2 variantu... Naposledy jsem koupil tuhle
http://www.sws.cz/default.asp?mtc=0&cls=stoitem&stiid=213815
a docela to jde. Reakce kláves není úplně dokonalá, mám pocit že jsem zažil lepší, a to u podobně levných klávesnic. Pokud máte někdo tip, kde koupit novou klávesnici bez Windows kláves mezi CTRL a Alt, budu moc vděčný
Tiskni
Sdílej: