V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Podle všeho Nvidia stále neposkytuje dokumentaci (bavíme se o grafických kartách), takže tazatel by byl závislý na uzavřených (nesvobodných) ovladačích. A cpát si do svobodného GNU/Linuxu uzavřené ovladače mi nepřijde jako moc dobrej nápad.
Na druhý straně je ATI (AMD), jež dokumentaci poskytuje, nic tedy skoro nebrání v práci na svobodných ovladačích.
To že např. svododný ovladač radeonhd pro karty ATI (AMD) se zatím ještě funkčností nevyrovná uzavřeným ovladačům od Nvidie je věc jiná.
Chlapci, chlapci, kdy z toho fanatizmu vyrostete.
Zkus si ještě jednou přečíst Jakou novou grafickou kartu? a ještě jednou o tom všem popřemýšlet.
To že např. svododný ovladač radeonhd pro karty ATI (AMD) se zatím ještě funkčností nevyrovná uzavřeným ovladačům od Nvidie je věc jiná.
To není "věc jiná", naopak pro uživatele je to velice zásadní, když nemám SW, který z HW dostane celý potenciál je to jen bezcenný kus železa. Představa, že komunita vyvine kvalitní ovladače je naivní, je třeba vysoká kvalifikace a mnoho člověkohodin, takže pokud do toho někdo nanasype nějaký kapitál, tak budeme mít stále jen dokumentaci a bezcenné železo.
Proč myslíš, že NVidia neotevře své ovladače? Do jejich vývoje investovala spoustu člověkohodin a převážná většina je multiplatformní. Vyvinout něco podobného se jen tak nepovede konkurenci natož komunitě. Kdyby vše uvolnila byla by sama proti sobě, ATI by pak bezplatně dostala velice kvalitní ovladače, které nikdy neměla a nejspíš ještě dlouho mít nebude.
Asi máš trochu zkreslené představy o světě "svobodného software", je dobré si uvědomit, že bez komerčních firem a jejich full-time vývojařů by nikdy nebyl GNU/Linux tam kde je dnes, proto prosím o trochu pokory, pokud se nějaká firma rozhodne, že část jejího vývoje zůstane ze strategických důvodů uzavřena. Na GNU/Linuxu je úžasné to, že je to souhra všech, tj. obrovských SW a HW gigantů až po menší firmičky a nadšence, kteří investují do vývoje a spolupráce svůj volný čas. Ukazuje se, že tento model funguje bezvadně a určitě by se ho vyplatilo aplikovat i na spolupráci v jiných oborech.
Když to vezmu z filozofického hlediska, tak mě osobně se chování ATI vůbec nelíbí. Prodávat HW s dokumentací a nekvalitními ovladači mi přijde jako drzost. Auto si taky nechci kupovat bez kvalitního SW v řídící jednotce.
>>>samozřejmě tam mají windows 7 no problém mě dalo vyházet ty jejich demo programy na jejich produkty za hromadu tisíc.
Je zoufale jaky vyrobci (vsichni) dokazi instalaci windows zakontaminovat kdejakym marastem.
>>>Kup si co chceš, každému vyhovuje něco jiného.
1+
mi notebook stačí (už jsem si zvykl)Možná v nouzi na krátké použití. Případně snad ještě s dokem, klávesnicí a monitorem, ale jinak prostě ergonomické pracoviště pro dlouhodobé/pravidelné používání nevytvoříte. Zdraví má člověk jenom jedno.
Ale postupem času, jak se rodina rozrůstá, byl jsem od PC (z pokoje) "vytlačen" a veškerou činnost musím zvládat na stávajícím notebooku.Na to se musí chytře. Ne všude musí být stroj mohutného výkonu. EeeBox je celkem malý a pohledný, manželky se na to snáze ukecávají. Mít stolní počítač v kterýchkoliv pokojích dle vlastní libosti je pak o poznání snazší. Taky zkušenost. ;)
Jinak netbooky považuji za hračkuAle pěkné. ;) No, ale vážně na některé cesty ani laptop (13") netahám. Na to projít mail, přečíst zprávy. A v případě potřeby tu ťuknou, tam ťuknout to kolikrát postačuje.
Zdraví máte jen jednoAno. A proto jsem si před pár lety vyrobil speciální otočný stolek, kterým eliminuji některé ergonomické mínusy notebooku.
Pokud potřebujete místo a trochu mobility, kupte si malou krabičku s počítačem (EEEBox, Zotac atd.) a nějaký pěkný tenký monitor podporující FullHD. Ve výsledku pak budete mít za polovinu ceny, kterou jste ochoten dát, zařízení, které nebude (tolik) huntovat Vaše oči a záda. A budou menší/žádné problémy s Linuxem. Navíc to snadno koupíte bez operačního systému.Řešení, nad kterým stojí se zamyslet
Možná HP ProBook 4710s. Před vánocemi jsem ho měl v ruce a jako náhrada za stolní PC není špatný. Musíš prostě počítat s tím, že to není opravdu mobilní počítač, ale jenom snadno přenosný. Sice jsem na něj kolegovi instaloval W7, ale zkusil jsem jen tak letmo nastartovat Live CD Ubuntu 8.04.3 a řekl bych, že by všechno mělo fungovat. Jenom první připojení k internetu bude zapotřebí přes Eth, aby si systém mohl stáhnout firmware pro WiFi. Na podrobnější zkoumání nebyl čas.
Za mě nějaky Dell (3 roky NBD) třeba Dell Studio 1555
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140081000000QL1
Když HP, tak něco z řady "b" třeba HP Cpmpaq 6730b
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140081000000V3W
nebo nové ProBooky http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140081000000WA0
Tiskni
Sdílej: