Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
podle mě disky do raid pole jsou i mechanicky lepší mají vydržet běžet 365 dní
Měli by být. Toto je další rozdíl oproti neRE diskům.
zda technik může hned měnit vadné disky
Od toho by tam měly být spare disky, na které se to může hned začít přepočítávat.
nějaký podnikový kde den výpadku
Chtěl bych vidět podnik, kde nevadí den výpadku.
V prvnim pripade je cena nekde u 37800,-Kc, v druhem pripade nekde u 26600,-Kc coz je rozdil vice nez 40% oproti levne variante..
A to je další věc. Na levných diskách můžeš postavit klidně ta pole dvě a místo spare disků mít ještě spare celé pole. Může odejít cokoliv, ne jen disky.
Prostě bych zvážil jak důležité data tam budou, zda to fakt musí běžet na 99,999999%Takovou dostupnost opravdu nepotrebuju, staci mi nekde u 99,9%, ale nechci kazdy mesic jezdit do datacentra menit disk. V raid5 nebude zadny spare disk, takze pole prezije vypadek max jednoho disku. Mozna by bylo rozumne koupit tech disku rovnou pet a jeden nechat v serverovne, aby ho mohli technici vymenit na povel. Obecne bych rad slysel, jestli nedelam uplny nesmysl, kdyz pouziju obycejne disky. A to vypada, podle reakci, ze asi ne.
Nedavno jsem narazil na pekny clanek o "nearline drives", rekl bych ze ty Raid Edition jsou prave z teto kategorie:
http://storageadvisors.adaptec.com/2006/11/02/seagates-definition-of-nearline-drives/V podstate jde o to ze Nearline drives jsou vyrobene technologii ktera je mnohem bliz SAS/SCSI ovsem stale maji levne SATA rozhrani. Takze maji delsi dobu mezi poruchami a jsou odolnejsi proti vibracim. To je podle toho clanku v RAIDu velky problem u levnych SATA disku, ktere se pri vibracich zpusobenych ostatnimi disky zpomali aby nedoslo k poskozeni jejich hlavicek/ploten. Pokud jste nekdy drzeli v ruce SCSI disk tak jste si urcite vsimli ze je proti levnemu desktopovemu mnohem robustnejsi a tezsi. Tim padem je mnohem stabilnejsi a min reaguje na okolni vibrace.
Ja osobne bych rekl ze pokud ti zalezi na rychlosti tak jdi do RE/nearline, pokud je to jen datovy sklad tak jdi do levnejsi ne-RE SATA.
Tiskni
Sdílej: