Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
a to tak, že data mi stačí z pouze číst.
Potřeboval bych k těmto datům zístak přístup dálkově
Pokud to tvojeNení moje, nejsem autorem dotazu, jen kibicuji
neznámé zařízení umí umountA pokud neumí, tak to stejně nejde nijak vyřešit, protože nikdy nevíš, jestli na flashku zapsalo všechno a nedrží si třeba nějaký důležitý kus FAT (tabulky) v cache. A k tomu připočti, že implementace FAT v takovýchto krabičkách bývají občas poněkud… svérázné.
a třeba potom na LPT vyslat signál pro reléMůže použít nějaký router s OpenWRT, jak se zmiňuje v dotazu.
Sice si napsal, co k tomu potřebuješ, akorát mi není jasné, jak tedy tu "tajnou krabičku" donutíš, aby ty data přes to USB a cojávím ještě poslala tam kam chceš (tedy asi do toho PC) - asi bych to potřeboval nakreslit; a možná mi něco uniklo v komentářích a je to v nich už popsané .... ne neuniklo, popsané to tam není.Napadá mě proof-of-concept. Takhle: USB OTG s vhodným jaderným modulem umí emulovat rozličná USB zařízení - cdromku, mass storage etc. Pokud zařízení nepoužívá žádné vnitřní cache, a tedy je FS vždy po dokončení zápisu konzistentní, stačí emulovat flashku s FAT v loopback zařízení, počkat si, až skončí zápis, udělat snapshot loop souboru a mountnout ho (silné povahy se můžou odvážit remountnout pouze pro čtení přímo to zařízení zaživa, ale pravděpodobně se časem dočkají veselého stavu jaderných ovladačů vfat a VFS). Pokud si zařízení drží nějaké cache (podle dokumentace (v ruce jsem to neměl) existuje např. kamerka, která si alokuje místo, sype do něj video data, a soubor (záznam do FAT tabulky) kolem těch dat vyrobí, až když se do ní šťouchne), bude to složitější - FS nepůjde připojit a tak, pokud se jedná o nějaká snadno zpracovatelná sekvenční data, se je můžeme pokusit vytáhnout přímo z dumpu USB komunikace. Nedávnou tu byl dotaz, kdy někdo chtěl emulovat flashdisk zaražený v multimediálním přehrávači tak, aby tam měl soubory ze síťového úložiště. Dospělo se v podstatě k řešení popsanému výše s tím, že napsat takovou emulaci fatky, nedej bože s funkčním zápisem, by bylo hustý.
Vše co potřebuju je počítač s 1xUSB 1xslave a 1xUSB master a 1xRJ45 na kterém by běžel nějaký linux např. OpenWRT.Napadá mě TouchBook (jó, je to drahý, možná by šlo zařídit, aby ti poslali jenom desku), ale určitě to budou mít nějaké destičky typu PandaBoard. Tak se pak případně poděl (třeba tady v blogu) o to, jak jsi to po softwarové stránce vyřešil. Moc by mě to zajímalo.
Tiskni
Sdílej: