Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
[petr@nt /proc/acpi/battery/BAT0]$ cat info present: yes design capacity: 4400 mAh last full capacity: 1095 mAh battery technology: rechargeable design voltage: 10800 mV design capacity warning: 200 mAh design capacity low: 100 mAh cycle count: 0 capacity granularity 1: 100 mAh capacity granularity 2: 100 mAh model number: Primary serial number: 01628 2009/03/27 battery type: LIon OEM info: Hewlett-Packard [petr@nt /proc/acpi/battery/BAT0]$Takže moje už má čtvrtinovou kapacitu - vydrží asi 20 minut
Pokles kapacity bych pochopil, že to dojde k závěru a ta baterie nevydrží ani 20 vteřin. Jenže mě před tímdle problémeme vydržela ještě 2 hoďky v pohodě. Teďkon jakmile to odpojím ze sítě tak se mi hnedka notes vypne jako kdyby tam baterka nebyla.
Podle výpisu acpi -b mi to ukazuje toto : Battery 0: Full, 0%, design capacity 1302 mAhJá nechápu co tu každý blbne se skrácenou zárukou na baterku. Na baterku je normální 2 roky záruka jako na každé zboží pokud ho kupuje fyzická osoba!Vsechny notebooky ktere mi prosli rukama, tak ve vsech bylo v zarucaku napsano ze na notebook je zaruka 2 roky, na akumulator 6 mesicu.
HP - notebooky Upozornění: Baterie notebooku je spotřební materiál a má životnost minimálně 6 měsíců. Případná reklamace ztráty nebo poklesu kapacity po této době může být zamítnuta z důvodu překročení životnosti produktu.Toto jsem vůbec netušil. A třeba u T.S. Bohemia jsem ohledně akumulátorů žádný upozornění nenašel. Je to dost zvláštní, přece baterie dělá notebook notebookem, tedy přenositelnost a použití bez sítě. Nedovedu si představit, kdyby to takhle bylo u mobilů, kdy bych během půl roku měl z mobilu pevnou linku.
Tiskni
Sdílej: