Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Dalej je tu otazka, co sa udeje, ked jedna doska bude zapnuta a zapne sa druha.
Stane se totéž, co se stane připřepnutí GK do 3D režimu (skok o 160W nahoru), nebo třeba CPU začne něco dělat (třeba cpuburn) nebo třeba oboje současně při nějakém GPGPU + CPU počítání (skok o 300W). Tedy nic! Zdroj si s tím poradí stejně jako si s tím poradí v případě jedné desky.
Mě se ten nápad naopak velmi líbí. Ušetří za zdroje, pokud je optimálně vytíží (na 50%) tak mu odměnou bude i dobrá účinnost. Stačí jen vyřešit spínání, ale i kdyby tam měl být mechanický spínač (ony dneska existují i spínací polovidiče, víme?), tak proč ne.
Jediný zádrhel, který tam vidím, je měření 3.3V větve (3.3V SENSE, ten je na tom volitelném šestipinovém konektoru vedle 24pin atx). Jelikož je to poměrně malé napětí a slušně velký proud (a tedy už podstatný úbytek napětí na vedení a spojích), tak "měřící drát" vede až do základovky a zdroj podle tohoto napětí zdroj reguluje 3.3V větev tak, aby toto napětí bylo v desce. Ale je to optional a problémy jsou od toho, aby se řešili. Tazateli fandím.
Mě se ten nápad naopak velmi líbí. Ušetří za zdroje, pokud je optimálně vytíží (na 50%) tak mu odměnou bude i dobrá účinnost.Myslienka to nieje zla ale ono je potrebne nad tym viacej porozmyslat, ci to je take jednoduche. Za zdroj neusetri. Dnesne zdroje maju vyrovnanu ucinnost pri zatazi od 20%-100%, takze na 50% ju zatazovat nemusi. Dnes a daju kupit rozne zdroje a toto ako dovod pre taketo riesenie nevidim.
To je ten najhlavnejsi problem. Ak by sa jednalo len o jednoduche napajanie dosky napr. 12V, tak v tom nevidim problem ale s klasickym ATX zdrojom si to neviem predstavit. Urobit to urcite pojde ale vysledok nebude za to stat. A nieje tu istota, ci to vobec bude poriadne fungovat. Skus porozmyslat, co za kabelaz by tam musela byt (popripade lektronika) a osetrenie stavu, ked bude aspon raz potrebovat nezavisle tie dosky zapnut a vypnut. Ak by to chcel mat ako tak poriadne urobene bude ho to stat vela penazi a casu. Ak by sa jednalo o nieco masovejsie, tak ano ale ako jednorazovka je zbytocne nad tym rozmyslat. Vlastne ani ako masovka. S klasickym ATX zdrojom urcite nie. Odporucam dosky s 12V napajanim alebo pouzit pico PSU. Aj taky google pouziva upravene dosky na 12V napajanie. Moze pouzit jednoduche zdroje a aj jednoduhy zalozny zdroj vo forme obycajnej baterie. Ci sa pouzije mechanicky alebo elektronicky spinac je irelevante. To situaciu nijako nezjednodusuje.Stačí jen vyřešit spínání, ale i kdyby tam měl být mechanický spínač (ony dneska existují i spínací polovidiče, víme?), tak proč ne.
Predsa lem start celeho PC
Dotaz byl na více desek, ne více kompletních PC.
ale s klasickym ATX zdrojom si to neviem predstavit
Proč ne? Krom vícero napájecích napětí v tom nevidím problém. I kdyby tam měl mít relé (to je k té kabeláži a spínání) spínající těch 12V, 5V, 3.3V a -12V. Jediný signál, který nejspíš bude muset řešit je POWER OK (od zdroje k MB) i když ten by šel nejspíš pouštět rovnou na +5V s nějakým zpozděním.
Moze pouzit jednoduche zdroje a aj jednoduhy zalozny zdroj vo forme obycajnej baterie.
No to nemůže, jestli je ta deska na 12V, tak na to jednoduše zapojit olověný akumulátor nelze. Ten má udržovací napětí 13.1V a nabíjecí ještě vyšší. Jinak deska s jedním napájecím napětím situaci trochu ulehčuje (i když tam vlastně bude řešit totéž).
Jediný signál, který nejspíš bude muset řešit je POWER OK (od zdroje k MB) i když ten by šel nejspíš pouštět rovnou na +5V s nějakým zpozděním.Proč? Prostě ho zapojí do všech desek.
Tiskni
Sdílej: