Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
CPU - 60°C HDD - 40-55°CA chcem aby sa dozil buducich vianoc. Preto ma napadlo spravit si nieco ako mini klimatizaciu priamo do servera. Zakupil by som dva radiatory, obehove cerpadlo, spravne nasmerovat ventilatory v skriny a vonku na druhom radiatore. Len neviem ci to bude fungovat, ci mi to dobre schladi. Pripadne ci mam nad niecim inym uvazovat.Vedeli by ste mi poradit? p.s. CPU - Intel c2d 3Ghz, 4HDD WD, Celkova spotreba na zdroji je okolo 130W
Zdroj CPU HDD v strede skrine
Q = S * dT * KQ - teplo, ktoré je rozvádzač schopný pasívne odviesť, S - ochladzovaná procha rozvádzača okolitým vzduchom v m2, dT - Rozdiel teplôt vo vnútri a vonku, v K, K - koeficient prestupu tepla, 3,5 pre plast, 5,5 pre kov, vo W/m2K.
CPU je podle mě OK, zkus vysát prach. Kolik máš místa kolem disků? Když jsem stavěl domácí server s Pentium II 266MHz a neměl case, tak jsem všechno nastrkal a zavřel do šuplíku Ven koukaly jen kabely a přes síť jsem každých cca 10 minut kontroloval teploty. Disk asi po hodině vyjel na 50°C a chtěl pořád zvyšovat, tak jsem začal řešit, jak ho tiše a efektivně ochladit.
Bude to znít zvláštně, ale stačilo rukou najít nejteplější místo disku, na chladič z Pentia II (slot 1, taková podlouhlá placka) nalepit oboustrannou lepící pásku a prachsprostě ho tam plácnout Teplota se držela na 40°C i po několika hodinách běhu v zavřenym šuplíku. Jestli se ti někde válí navíc pasiv, tak ho tam zkus položit (utři prach z disku a najdi nejteplejší místo) a zkus to pozorovat
Tiskni
Sdílej: