Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
No, není to asi náhoda a průzkum je rozhodně třeba.
1. Nemáte náhodou zemní smyčku přes antenní vstup? Rozpojit a změřit napětí mezi stíněním a zemí pc. Pozor, může tam být klidně přes 200V! Ale i 20V je už problem. Pak stačí aby někdo zapnul vhodný spotřebič a je hotovo. První pomoc je použít galvanické oddělení, následně je nutná rekonstrukce elektroinstalace v celém objektu.
2. Předchozí krok opakovat pro střední vodič.
3. Zkontrolovat, zda nekmitá 5V napájecí větev. Nejlépe osciloskopem. Pokud kmitá, zahodit zdroj. V tomto případě by mohla být závada donglu opravitelná.
4. Pokud používáte anténu bez předzesilovače, zkontrolujte, zda je konstrukčně řešena tak, aby byl galvanicky spojen střední vodič se stíněním. Není-li to tak, je třeba upravit konstrukci anteny. (Neplatí pro společnou antenu.)
5. Zkontrolujte, zda něco nezapíná napájení předzesilovače v případě, že předzesilovač nepoužíváte. Tady by mohl být rozdíl mezi win a linuxem.
6. Pokud používáte "polské síto s předzesilovačem", pak se nedivte. Není to vada, ale vlastnost té antény. Tiše se předpokládá, že vše, co je za tím, je oddělené od země (dvojitá izolace - notebook a tv to většinou splňuje, pc téměř nikdy). Oddělení zemí ovšem destrukci pouze oddaluje.
7. Pokud používáte společnou anténu, změřte stejnosměrné napětí mezi středním vodičem a stíněním. Hodnoty přesahující 5V způsobí pomalou destrukci donglu a mohou ohrozit i připojený počítač.
Existuje něco, co naznačuje souvislost mezi destrukcí a linuxem? Pokud je to pouze moment přechodu na linux, zamyslela bych se nad tím, co se v tu dobu ještě změnilo.
Tiskni
Sdílej: