Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
No, není to asi náhoda a průzkum je rozhodně třeba.
1. Nemáte náhodou zemní smyčku přes antenní vstup? Rozpojit a změřit napětí mezi stíněním a zemí pc. Pozor, může tam být klidně přes 200V! Ale i 20V je už problem. Pak stačí aby někdo zapnul vhodný spotřebič a je hotovo. První pomoc je použít galvanické oddělení, následně je nutná rekonstrukce elektroinstalace v celém objektu.
2. Předchozí krok opakovat pro střední vodič.
3. Zkontrolovat, zda nekmitá 5V napájecí větev. Nejlépe osciloskopem. Pokud kmitá, zahodit zdroj. V tomto případě by mohla být závada donglu opravitelná.
4. Pokud používáte anténu bez předzesilovače, zkontrolujte, zda je konstrukčně řešena tak, aby byl galvanicky spojen střední vodič se stíněním. Není-li to tak, je třeba upravit konstrukci anteny. (Neplatí pro společnou antenu.)
5. Zkontrolujte, zda něco nezapíná napájení předzesilovače v případě, že předzesilovač nepoužíváte. Tady by mohl být rozdíl mezi win a linuxem.
6. Pokud používáte "polské síto s předzesilovačem", pak se nedivte. Není to vada, ale vlastnost té antény. Tiše se předpokládá, že vše, co je za tím, je oddělené od země (dvojitá izolace - notebook a tv to většinou splňuje, pc téměř nikdy). Oddělení zemí ovšem destrukci pouze oddaluje.
7. Pokud používáte společnou anténu, změřte stejnosměrné napětí mezi středním vodičem a stíněním. Hodnoty přesahující 5V způsobí pomalou destrukci donglu a mohou ohrozit i připojený počítač.
Existuje něco, co naznačuje souvislost mezi destrukcí a linuxem? Pokud je to pouze moment přechodu na linux, zamyslela bych se nad tím, co se v tu dobu ještě změnilo.
Tiskni Sdílej: