Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Bohužel vysloveně bolí, jak jdou ceny pamětí nahoru
Kde jsou ty časy, kdy jsem za těch 32GB dal cca 4 tácy.
SV35.5
http://m.seagate.com/files/docs/pdf/en-GB/marketing/po-sv35-5-gb.pdf
To je disk určený pro video nahrávací zařízení pro záznamy z bezpečnostních kamer a firmware je tomuto uzpůsoben (nevadí, když vypadne pár snímků, ale hodně vadí, když tam bude chybět několik minut záznamu). Takže na tohle pozor, to do desktopu není.
(nevadí, když vypadne pár snímků, ale hodně vadí, když tam bude chybět několik minut záznamu). Takže na tohle pozor, to do desktopu není.Máš k tomu nějaké informace? Já ty informace z letáku čtu jinak. Podle mne je to disk, který sekvenčním zápisem pořád jede, tím pádem jestli zapisuje cca 40MB/s zapíše na 5 let limited waranty přes 6000TB, a hlavně má možnost uřídit multiple streamy díky ATA-7 příkazům, to co bude mít slabší je odolnost vůči seeku. přece jen kamery nedělají zátěž, aby létaly po tom disku. Nějaké "vypadne pár snímků" tam nikde nevidím a to bych se velmi divil. Integritu dat zajišťuje aplikace a té pokud by data vypadly, tak by jí to vadilo. Naopak vlastně říká, mám velké buffery, tlač to do mne v několika paralelních streemech a já se s tím vyrovnám. Pro mne je to dobrý kandidát na odolný datový disk i do desktopu. Pokud to, co na něm bude, budou převážně velká data jako filmy nebo audio super. Nebude vhodný dát na něj systém s desítky tisíc malých souborů.
SSD pro windows + par programu + linux system je realne, sam mam takto 128GB SSD.
Na hry mam 10kRPM disky (treba RAID0 - nejde o nenahraditelna data), hlavne z duvodu cena/GB, kde SSD o kapacite 512GB+ je vyrazne drazsi. A pri dnesni velikosti hez 25GB+ to SSD bude hned plne
128GB SSD mam rozdelene na
K tomu mam klasicky rotacni disk, kde mam castecne domovsky adresar windows (pro dokumenty, stazene soubory a podobny pravidelne se menici veci) a to same v linuxu v /home mam mountnutou partysnu z tohoto rotacniho disku.
Na rotacnim disku mam i virtualy a hry.
/
, /var
a /home/uživatel
(jen tečkované adresáře, uživatelská data jsou HDD). Přišlo mi to rozumné, vzhledem k tomu, že si KDE cpou spoustu věcí do ~/.kde4
včetně nějakých těch databází, ale když jsem to během přehazování kdysi srovnával, zas až tak moc to nepřineslo. Srovnával jsem ale jen rychlost startu systému a obnovení KDE sezení, nesrovnával jsem start konkrétních aplikací.
discard
, já osobně mám v cronu jednou za hodinu fstrim
.
V každém případě je SSD informován o tom, jaké bloky jsou volné. Navíc některé SSD mají další volné místo (například 120GB disk je vnitřně 128GB, kde je 8GB vyhrazeno právě pro potřeby wear levelingu).
Jinými slovy, tyhle rady o 10% místa apod. platily někdy v pravěku SSD disků bez trimu a bez rezervovaných bloků.
Já mám dobré zkušeností s tímto
http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=7&gid=1192&sgid=1193&pid=1751&lid=1
Viz fotoreportáž z instalace.
Potom jsem tam vyměnil ventilátor za noctuu (ne že by s původním byl nějaký problém, prostě jsem mohl).
Navrhované značky v onom seznamu a tady v diskusi mi nic neříkají (čímž to nijak nehodnotím), snažím se držet známějších výrobců.
Clearly, the Gelid Tranquillo heatsink is best suited to 95-85W TDP processors where it easily manages to keep temperatures in check while operating at whisper quiet levels.A na předchozích stranách v porovnání také vychází velmi dobře. Samozřejmě chladiče jako Heligon nebo NH-D14 jsou jiná liga.
Tiskni Sdílej: