Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Intel Celeron CPU 2,80 GHz, 224 MB RAM, Mobility Radeon 9000 IGP
Nešlo to, zřejmě kvůli opravdu malé operační paměti. Má cenu snažit se tam instalovat Lubuntu z Alternate CD, nebo byste doporučili nějakou specializovanou osekanou distribuci pro starší stroje?
Počítač by měl sloužit jako přehrávač hudby, k čemu jinému by také byl. Ovládání prostředí by mělo být zkousnutelné pro běžného usera bez předchozí zkušenosti s GNU/Linuxem.
Díky moc,Řešení dotazu:
Tohle je na prehravani MP3, cokoli jineho na tom utrapi.Je to Celeron na 2,8 GHz.
aby stalo za to rvat tam nove ubuntuJak se tam nové Ubuntu „rve“? Podle mě instalace bude jednodušší, než instalace toho prehistorického Debianu.
Vždyť to je nesmysl. Především člověk potřebuje mít současný software pro současné audio formáty a současné kodeky. Kromě toho, představa počítače, který nepůjde na net, je naprosto absurdní.
Nechybi tomu nejake instrukce, ktere to distro vyzaduje? To CPU je hoodne stary, hadam generace Northwood nebo Prescott (ciste 32-bit). Ze by http://ark.intel.com/products/27182/Intel-Celeron-Processor-2_80-GHz-128K-Cache-400-MHz-FSB ?
Doporučuji koupit na E-bay tolik RAM, kolik ten stroj může mít (což bude, obávám se, 768 MB nebo tak něco). Jinak to nedává smysl. Počítač má sloužit člověku, ne člověk počítači.
Má-li na tom běžet něco, co připomíná GUI a co není k uzoufání, někdy se vyplatí dát pár $ nebo € za nějakou tu RAM. Pokud chce tazatel počítač jenom na přehrávání hudby, nejspíš by to ten počítač měl umět mnohem lépe než nějaký mplayer. Kdyby tam běžel například amarok, pak by se dalo říct, že počítač dělá jednu věc a dělá ji dobře. Jednoúčelový stroj, jehož jediný účel je stále ve vleku kompromisů, mi nepřipadá smysluplný.
Pro upřesnění, tohle je i s volbou správné kategorie, ať se tam nepletou desktopové paměti. Pokud je to Celeron z rodiny NetBurst, o čemž svědčí frekvence, možná má jiný typu modulů, těžko říct. (Už si nepamatuju, jak to tenkrát bylo.) Každopádně pointa zůstává — RAM stojí pár set korun a ušetří pár desítek hodin vzteku. Netvrdím, že je absolutně nezbytná nebo že by na té stávající Linux neběžel, ale u každého počítače si musí člověk ujasnit, zda bude sloužit počítač jemu nebo on počítači.
Tiskni
Sdílej: