Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
pri normálnej prevádzkehttp://cs.wikipedia.org/wiki/Thermal_Design_Power Tato hodnota představuje nejvyšší možný tepelný výkon... TDP typicky není úplně maximální výkon daného čipu...
nepředpokládám, možná mylně, že procesor přemění veškerou dodanou energii na teploA na co teda? Na nové bity? :)
Jaký je tedy celkový elektrický příkon např. procesoru AMD Kaveri A10-7850K Black Edition, který má TDP 95W ???No maximálně 95 W, ale většinou se na tu hodnotu při běžném používání nedostaneš. Jak moc níž budeš už závisí na modelu a výrobci a je to snad nemožné zjistit než si to zkusit a změřit.
Některé procesory aktuální hodnotu měří a lze ji z nich získat:
unicorn:~ # sensors ... fam15h_power-pci-00c4 Adapter: PCI adapter power1: 44.56 W (crit = 124.77 W) ...
Ale netuším, jak je to přesné.
Dají se někde dohledat informace, jakou část spotřebované energie jednotlivé procesory vyzáří ve formě tepla?100 % Kam jinam by se ta energie ztratila? Procesor ti svítí, zpívá, nebo zvedá břemena?
v elektromagnetickém vyzařování.
Což je ... teplo (tepelné záření, elektromagnetické záření v pásmu IR).
Nějaká část energie se ztratí i v pohybu molekul izolátorů mezi vodiči
Což je ... teplo (vnitřní energie látky; střední kvadratická rychlost molekul - to se ale týká spíš plynů, v pevné látce kmitají krystaly).
Energie se prostě neztratí. Jen se může přeměnit na jinou formu. V tomto případě se elektromagnetická energie "mění" na elektromagnetickou (jen z DC na AC v oblasti TH) a dále na pohyb krystalů (což se tepelnou vodivostí dostává z CPU do chladiče a tam do vzduchu, který tepelnou konvekcí vymění teplo s okolním vzduchem v místnosti).
kapacita spoju se musi krmit, navic uz to i dost vyzaruje
Nabijeni a vybijeni kondenzatoru je cinny vykon, ale ne v kondenzatoru samotnem, ale ve vsech seriovych odporech. O jalovem proudu nemuze byt vubec rec, protoze neni jedina moznost tu energii z kondenzatoru znovu vyuzit (navic se bavime o obdelnikach, ne sinu). Takze se vsechno protopi hlavne v budici, ktery musi dodat ten kapacitni proud a neco i v tech samotnych dratech. Spotreba budice paralelni pametove sbernice je v radech desitek az stovek mW. Da se to jednoduse spocitat - E=(1/2)*C*U^2, pri 100% ucinnem budici se tahle energie doda pri kazdem nabiti a nasledne propali pri kazdem vybiti. Ze statistiky prepinani na sbernici pak jde vypocist spotrebu sbernice.
Vyzari se naproste minimum vykonu, ale uz to staci na prijem v radu jednotek az stovek uV v analogovych obvodech. Neni problem si na citlivem a rychlem osciloskopu chytit tu pametovou sbernici, kdyz si udelam na to algoritmus, tak se to da i modulovat (napr. citac u ktereho budu menit max. hodnotu).
Briefly, the Gunning patent describes very wide channel, open drain, N-channel CMOS (complementary metal oxide semiconductor) drivers and cascade CMOS receivers for interfacing VLSI (very large scale integrated) CMOS circuits to transmission lines, which are terminated by their characteristic resistive impedances, to voltage levels on the order of about 1.2 volts-2.0 volts. ... The bus terminating resistors are generally 70 to 100 ohm resistors, therefore, the effective driver load may be as low as 35 ohmsAGTL driver . Používá(lo) se to už minimálně od Pentia II. Pro CPU to pak znamená, že musí napojit ~1.2-2.0 V do ~35-100 ohm zátěže. Pomocí špatně nakonfigurovaných pullup/down impedancí se dá odpálit FPGA (i když tam se proud ven neposílá).
Procesor ti svítí, zpíváJinak když už jsme u toho nevím jestli ten můj procesor svítí, ale je to tak starý křáp že už i zpívá. Je to taková docela zajímavá symfonie.
Dej si rovnítko mezi TDP, maximální příkon a maximální výkon, rozdíly jsou opravdu zanedbatelné.
Ale pokud se ptáš jak je to obvykle, tak tolik co přijme zase vytopí, ale je to výrazně nižší hodnota než TDP.
Moje zkušenost je taková, že u AMD je to obvykle v idle či málo prvozu o kus vyšší procento z maximálního TDP než u Intel-ů.
Např. server (s Xeonem) ze 6ti (vzbuzenými) disky a 8 běžícími v zásadě nic nedělajícími virtuály žere (u mě) obvykle 58-70W (měřeno před UPS - tedy včetně UPS) a TDP CPU má 69W, ale když se odečtou disky (asi něco napůl mezi 27W-55W), nějaké ventilátory (4× včetně CPU) paměti (32GiB) a deska, tak ten procesor nežere skoro nic, a když jsem se to snažil synteticky zatěžovat nedostal jsem se za sestavu přes 100W (lze se dostat, jen má zátěž nebyla správná) :).
Na začátku (bez UPS) s dvěma aktivními disky v idle 39.7 W (za disky lze odečít 10W, BMC asi 2.5W, deska si pár watů vezme a paměti taky, takže to CPU asi žralo jen několik watů…)
Zkontroloval jsem měřák na 75W žárovce ukazuje 74.8W na 60W žárovce 59.9W, takže si myslím, že uvedený nyní naměřený údaj (58-70W) je v pořádku.
Zdroj bude mít pravděpodobně účinnost k 90 %, aspoň to píšou… CPU není bez spotřeby, ale netroufám si říct kolik, ale v idle je to pravděpodobně pár wattů a při syntetické zátěži 8 procesy se to zvyšovalo o ≈42W. Údaje k sestavě a měření v testovacím režimu jsou zde
Mimochodem serverový procesor (Xeon) má Intel i s TDP 17W - osobně si, ale myslím, že nebude zas tak zásadní rozdíl v idle ve srovnání s výkonnějšími - to u Intelů bývá.
Tiskni Sdílej: