Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Skládám nové PC, resp. už jsem ho složil, jenže mi nefunguje. Po zapnutí se roztočí ventilátory (na CPU i ve skříni), rozsvítí se kontrolka a podsvětlení desky, probere se DVD mechanika, ale za pár sekund se se cvaknutím nějakého relátka ve zdroji PC vypne, po pár vteřinách opět zapne, a pak zase vypne, a tak dál v cyklech, dokud ho nevypojím z proudu. Monitor během toho zůstává pořád vypnutý, takže do BIOSu se nedostanu.
Komponenty:
Všechny komponenty jsou nové, jen procesor je zánovní. Zkoušel jsem odpojit všechny nepotřebné části, ale výsledek je pořád stejný. Tak nevím, jestli je něco vadné. Bohužel tu žádné náhradní díly nemám, abych mohl zkusit třeba jiný zdroj. Nebyly by nějaké tipy, co bych ještě mohl zkusit, nebo mi zbude akorát navštívit s tím servis?
Tak koukám, že tou pamětí by to mohlo možná být (časování?). Problém je, že všude píší, že se mám podívat do seznamu kompatibilních pamětí, ale ten není nikde k nalezení.
Paměť mám přesně tuto a deska je přesně tato.
Je fakt, že už jsem dost dlouho žádné PC neskládal, tak jsem možná někde ve výběru komponent udělal chybu.
Nehlada bios funkčnu konfiguráciu reštartovaním ? Pozri manual.
Tiskni
Sdílej: