Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Nie moc casto to robim, ale teraz to spravim.Fakt dufam ze tie hrubky v pravopise su len snaha byt zaujimavy, inak prosim prosim prebehni si zaklady slovenskej gramatiky a pravopisu...
K veci..na raspbi nerob router....je to na to slabe....
D.
akonahle to ma zvladat nejake vacsie pps+nedaj boze nejaky ten rule vo firewalle a sem tam nejake statistiky tak vykon je hrubo nedostatocny
D.
Keby som použil RASPBERRY Pi 2 Model B bude situácia podobná?Mělo by to být rychlejší. RPi2B saturuje 100Mb/s ethernet. Spíš než takovou desku bych koupil Banana Pi R1 nebo nějaký openwrt router. Ale podle mě RPi2 bude stačit.
Sifi na USB nebude o nic lepší než ethernet na USB.Bude, u wifi je normální, že nejede moc rychle (resp. nesaturuje USB), u ethernetu ne.
Nějaký Mikrotik, třeba 951, ta mi tu (s GE) natuje 250Mbit.250Mb/s jistě na mobilním připojení využije. Mikrotik nebrat, dokriplený nehackovatelný OS.
zdar..tak som s5 za pc
skusenost je taka ze k routovaniu sa casom pribali nat casom sa pribali fw casom sa pribali nejaky ten ntop..nedaj boze rrd...a rpi je nedostacujuce...cize je mozno pravda ze na holy packet forwarding by to stacilo...ale (rozumne..s vykonovou rezervou) nic viac.. po nete je dost diskusii na tuto temu ako cpu je na 100% atd...
D.
RPI je na tento účel skôr nevhodné pre nedostatok výkonu.Vždyť 100 Mb/s uroutuje i tohle, RPi je oproti tomu dělo. Má bohužel síťovku na USB, ale 2x10MB/s by USB dát mělo.
Tiskni
Sdílej: