Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Přestala mi fungovat vypalovačka a novou už neseženu, protože má rozhraní ATA a to už se prý nevyrábí, jenom SATA a to mi tam nepasuje už ani od pohledu. Jak to vyřeším?
Řešení dotazu:
DVD se už dnes nepoužívá je to zastaralé médium takže není třeba kupovat ani DVD mechaniku.....
A na čem asi vypálím písničky, které si koupím v internetovém obchodě? Na co mám potom zesilovač a bedny? Používám kvalitní zesilovač, kvalitní bedny a mám to napojené na CD přehrávač, který přehrává CD, a ne flešky. Flešku používám na datovou zálohu těch písniček, zatímco na poslech zvukové CD.
Za druhé, když budu potřebovat přeinstalovat operační systém, tak to dělém pomocí CD (DVD), na které se dá bootovací ISO obraz snadno vypálit a vyrobit bootovací medium. Já vím, že se dá bootovací medium vyrobit taky z flešky, ale mi to nevyhovuje dřít se s takovýma ludrama a navíc bootovací flešku nemůžu lehko ani kopírovat, narozdíl od CD (DVD), a já potřebuji, abych každé medium mohl kdykoliv v případě potřeby okopírovat.
Shrnutí: Počítač bez mechaniky není u mě kvalitní počítač, ale šmejd. A to platí pro počítač stolní i notebook. Počítač bez mechaniky bych nechtěl ani zadarmo, i zadarmo je drahý.
Pokiaľ ten stroj s ATA nie je nejaký pekný muzeálny kúsok, tak by som mu už doprial pokoj v kremíkovom nebi. A netýral by som to. Výkon a architektúra CPU, veľkosť RAM, veľkosť disku, rýchlosť zbernice musia byť na dnešnú dobu neskutočne pomalé. Ak je to teda nejaké bežné PC.No dovoľ? Môj stroj by sa urazil. Motherboard je Asus P8H67-M Pro, má 10 rokov a IDE konektor má. Minulý rok dostal pridanú trocha RAM a SSD disk, ale reinkarnácia, plánovaná pôvodne na Vianoce 2020, je momentálne odložená ešte asi o rok alebo dva. Na moderné hry to asi nie je, ale kancelárska práca, programovanie, KDE5 nemajú žiaden podstatný problém. Dokonca aj Trackmania na tom ide na integrovanej grafike.
Intel ® H67 Express Chipset:
- 4 x Serial ATA 3Gb/s connectors
- 2 x Serial ATA 6Gb/s connectors
- Intel ® Rapid Storage technology supports RAID 0, 1, 5, 10
VIA ® VT6415
- 1 Ultra DMA 133/100 for up to 2 PATA devices
Čo co som počul, tak CD/DVD mechaniky je hardvér, čo ako prvé z notebooku odchádza.
Skutečně ta deska nemá žádný SATA port? Pokud ne, tak můžeš koupit SATA řadič ve formě PCI karty.
Existují i adaptéry, které překládají SATA/PATA (dokonce obousměrně). Jednu dobu jsem to takhle provozoval a fungovalo to dobře, ale po pár letech ten adaptér odešel.
Nejjednodušší a dost možná i nejspolehlivější bude koupit bazarovou DVD vypalovačku s PATA rozhraním (když už nemůžeš sehnat novou).
A to je problém se pak do toho BIOSu podívat a případně to změnit?
Tiskni
Sdílej: