Vznikl Fedora Asahi SIG se zaměřením na počítače Apple. Eric Curtin jej představil na konferenci FOSDEM.
Byla vydána nová verze 1.48 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 110. V platnost vstoupily změny v Odměnách Brave. Končí virtuální BAT (vBAT). Pro vydělávání na tokenech BAT je nutné propojit úschovný účet s profilem odměn aneb vytvořit si účet na Uphold.
Endless OS byl vydán ve verzi 5.0.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Google Chrome 110 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 110.0.5481.77 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 15 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.1 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 4.14, 4.19, 5.4, 5.10, 5.15 a 6.1.
Byla vydána nová major verze 4.0.0 multiplatformního BitTorrent klienta Transmission (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Do 13. února běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | únor 2023 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.
Byl vydán xorg-server 21.1.7. Mimo jiné je řešena zranitelnost CVE-2023-0494 zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota).
Fedora 38 nabídne celý Flathub. Od Fedory 35 platí, že pokud si v edici Workstation při úvodním nastavení povolíte zdroje třetích stran, nastaví se vám mezi těmito zdroji také Flathub. Ten k dnešnímu dni nabízí zhruba 2000 aplikací ve formátu Flatpak, mezi nimiž naleznete i ty proprietární, které ve Fedoře nejsou k dispozici. Doteď se ale Flathub nastavoval pouze ve filtrované podobě. Dokud si uživatel sám Flathub nepřidal, měl z tohoto
… více »Memtest86+ (Wikipedie), svobodný nástroj pro kontrolu operační paměti, byl vydán ve verzi 6.10. Hlavní novinkou je podpora Secure Bootu.
for i in *.jpg
do
convert $i jpg:`basename $i .jpg`.png
done
Po projetí se velikost výsledného png, oproti upravovanému originálu většinou zmenší. Nenašel jsem vysvětlení, a tak nevím, jestli nedělám něco špatně. Kvalita je dobrá.
Za případné vysvětlení děkuji.
for f in `find . -name '*.jpg'`; doale nesmí jich být moc. Jinak by asi bylo lepší napsat si skriptík, který zkonvertuje jeden, a použít
find . -type f -name '*.jpg' -exec konvertuj {} \;nebo pro
xargs
-ofily ( :-) )
find . -type f -name '*.jpg' -print0 | xargs -0 -n 1 konvertuj
for f in *.jpg; do convert -quality 80 $f ${f%.jpg}-1.jpg done(vyzkoušejte různé hodnoty konstanty
80
:-) ), dostanete daleko menší soubor při (obvykle) nepozorovatelné ztrátě kvality. To, že PNG z GIMPu je větší, bude asi dáno parametry, zkuste si při ukládání do PNG s parametry trochu pohrát, ty defaultní nejsou zrovna optimální. Ale jak už jsem napsal na začátku, ukládat fotky jako PNG není moc dobrý nápad.
jpg:soubor.png
znamená, že výsledek má být jpeg. Kdybyste tam nedal to jpg:, tak se výsledný formát určí podle přípony (tedy png).
Jinak pro jistotu:
identify soubornebo
file soubor
Tiskni
Sdílej: