DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
FreeTube, desktopový klient pro YouTube využívající lokální API, byl vydán ve verzi 0.24.0. Toto velké opravné vydání implementuje SABR (Server-Based Adaptive Bit Rate), což řeší část nedávných problémů s načítáním videí z YouTube, a aktualizuje základní komponenty jako Electron nebo přehrávač Shaka Player.
system-config-soundcard moji (integrovanou) zvukovku najde. Zvuk přesto nejde. Kanály v mixeru jsou nastaveny normálně. Dělá to moje i defaultní kompilace.
/sbin/lsmod | grep snd
snd_via82xx 21665 3
snd_ac97_codec 87613 1 snd_via82xx
snd_ac97_bus 1729 1 snd_ac97_codec
snd_seq_dummy 2565 0
snd_seq_oss 29697 0
snd_seq_midi_event 5761 1 snd_seq_oss
snd_seq 44881 5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi_event
snd_pcm_oss 47217 0
snd_mixer_oss 15873 1 snd_pcm_oss
snd_pcm 77257 3 snd_via82xx,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss
snd_timer 19717 2 snd_seq,snd_pcm
snd_page_alloc 8137 2 snd_via82xx,snd_pcm
snd_mpu401_uart 5313 1 snd_via82xx
snd_rawmidi 19297 1 snd_mpu401_uart
snd_seq_device 6925 4 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq,snd_rawmidi
snd 44773 16 snd_via82xx,snd_ac97_codec,snd_seq_oss,
snd_seq,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,
snd_timer,snd_mpu401_uart,snd_rawmidi,snd_seq_device
soundcore 6881 1 snd
Poznámka předem: FC4 nemá alsaconf, totéž má zajistit system-config-soundcard.
Díky za pomoc
lspci | grep audio
00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60)
/etc/asound.state, takze zkus smaznout, alsamixerem upravit a ulozit pomoci alsactl store. Ale nevim jak presne se to dela v FC. Z jakyho jadra jsi upradoval? Neni taky potreba upgradovat alsa-lib apod.?
Mě po upgradu FC3->FC4 nechtěla hrát zvukovka takže smažte konfigurák asound.state a skontrolujte co máte v asound.conf já jsem tam měl mixování dmix a další věci a s tím mi to nechodilo (asy různé verze alsy) takže jsem ho smazal a vytvořil pouze dmix a teď hraje.
/etc/asound.conf
pcm.!default {
type plug
slave.pcm "dmixer"
}
pcm.dmixer {
type dmix
ipc_key 1025
slave {
pcm "hw:0,0"
period_time 0
period_size 4096
buffer_size 16384
periods 128
rate 44100
}
}
pcm.dsp0 {
type plug
slave.pcm "dmixer"
}
asound.state, alsamixerem jsem upravil a pak alsactl store uložil. Nový asound.state obsahuje skutečně něco navíc, ale stejně zvuk nejde.
Původní asound.conf obsahoval
# Generated by system-config-soundcard, do not edit by hand defaults.pcm.card 0 defaults.ctl.card 0Přepsal jsem navrhovanýma a zopakoval postup s
asound.state a beze změny.
Program mpg321 bla.mp3 se tváří, jako že přehrává (stejně jako amarok, mplayer, xmms...) a je ticho.
Oss v kernelu není (ověřeno).
Upgrade byl z 2.6.12-1.1456_FC4 (kde zvuk funguje - teda nevím jak po zmíněných úpravách) na 2.6.14-1.1.1633_FC4 (zkusil jsem testovací, protože v 2.6.13-1.1526_FC4 a 2.6.13-1.1532_FC4 taky nejde zvuk).
Alsa-libs mám aktuální.
1.0.10_rc2? Možná to bude tím.
>Had the same problem. /etc/modprobe.conf was changed in the kernel >> installation process. The original file was not kept so I don't know >> what it was changed from but I managed to get sound back by changing the >> default setting in etc/asound.conf from card 1 to card 0. >> why i even don have the asound.conf under etc?(from fedora-list)
Tiskni
Sdílej: