Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Já se jen zeptám, zda u tebe existují adresáře /dev/mixer, /dev/audio , /dev/snd a /dev/sound. Jaké máš jádro, chceš používat Alsu nebo něco jiného? Mně pomohlo nahrát modul pro zvukovku a už to šlapalo.
Jakou máš zvukovku, integrovanou?
cd /dev && ll sound snd mixer audio
ll
dej ls -l
Některé adresáře se tvoří až při nahrání něčeho - bývají dynamické.
Zapomněl jsem ještě připsat adresář /dev/dsp.
lspci ti vypíše něco?
/sbin/lspci
jako root?
Děláš to v okně (terminálu) nebo textovém okně? Tj. zda máš k dispozici myš, abys to sem nakopíroval. Rozdíl mezi rootem a obyčejným uživatelem znáš?
Koukám do historie k Suse a zvuku, našel jsem pár tipů:
Suse 10 aneb jak nastavit zvukovku pro 5.1 reproduktory Zvuk a SuSE 9.2 zvuk i845
Ok. Tak si to zapamatuj/napiš někam. Spustil bych alsaconf, pokud něco najde (zvukovku), tak fajn, když ne, zkusil bych nahrát modul pro tvou zkukouvku (modprobe driver) a dál se uvidí.
Když tak se podívej lsmod | grep snd, co máš nahrané za moduly pro zvukovku.
Ok. Jako by to špatně detekovalo zvukovku nebo jsi ji sem nedopsal? Já ji mam detekovanou lspci jako 00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60) . ALE to možná až když mám nahraný pro ni ovladač (modprobe via82cxxx_audio, modprobe snd-via82xx) a možná i nějaký to snd-pcm.
Řešil jsem to u manželky na kompu, v MDK 10.2 taky nešel po instalaci zvuk, dokud jsem nenahrál asi dva moduly.
Na webu asi ne - máš integrovanou zvukovku, mám zatím zkušenost, že se tvářívá jako PCI. Jakou máš desku? Podle jejího popisu = chipsetu bysme si mohli poradit. Moduly pro ni by měly ležet snad v /lib/modules?
Mám desku MB MSI RS482M4-ILD, ATI RS482
Chipset: ATI® Radeon Xpress 200 (ATI® RS482 + ATI® SB450)
v /lib/modules mám adresáře "precompied", "scripts" a "2.6.13-15-default" (jádro?), mělo by to být v tom defaultním?
S těma cestama si nejsem jistej, zdá se, že jsou moduly roztříděné podle verze jádra i logiky použití.
Desku jsem asi našel, tak jen zjistit, jak se "Realtek ALC880" používá, s jakým modulem.
co si myslíš o tomhle:
http://www.realtek.com.tw/downloads/dlhd-2.aspx?lineid=2004052&famid=2004052&series=2004061&Software=True&title=HD%20Audio%20CODECs
Už to stahuju, přes modem to chvíli zabere, ale snad to k něčemu bude.
asi jsme našli oba stejný zdroj? I když já mam adresu drobet jinou, ale míří na stejné mirrory.
Asi to vložím do databáze Abc, ať ty tam můžeš doplnit potřebné.
Divné to není, mám pocit, že teprve až máš co ovládat, tak máš mixer = na to jsem taky přišel, když jsem viděl nějaké adresáře před nahráním modulu a další pak přibyly.
Pokud jsem tápal, tak jsem nahrával různé moduly a koukal, zda to pomůže, jaká je nutná kombinace.
Zkouším hledat na webu realtek ALC880 linux, zatím jsem našel:
Takže se i omlouvám za to HDA, nějak se mi to nezdálo, skutečně to patří k tvé desce.
S tím neporadím, nemám zkušenost, věřím, že pomoc s instalací najdeš i tady na Abc.
Jj. Když tak dopiš do HW sekce co sám víš/zjistíš.
Mně už to jde, stačilo nainstalovat ten ovladač od výrobce a restartovat zvukový systém.
Bylo mi trapné to sem psát, protože nakonec stačilo pořádně si přečíst readme soubor k tomu ovladači, přepnout se v konzoli do správného adresáře a dát ./install
Tiskni
Sdílej: