Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Já se jen zeptám, zda u tebe existují adresáře /dev/mixer, /dev/audio , /dev/snd a /dev/sound. Jaké máš jádro, chceš používat Alsu nebo něco jiného? Mně pomohlo nahrát modul pro zvukovku a už to šlapalo.
Jakou máš zvukovku, integrovanou?
cd /dev && ll sound snd mixer audio
ll
dej ls -l
Některé adresáře se tvoří až při nahrání něčeho - bývají dynamické.
Zapomněl jsem ještě připsat adresář /dev/dsp.
lspci ti vypíše něco?
/sbin/lspci
jako root?
Děláš to v okně (terminálu) nebo textovém okně? Tj. zda máš k dispozici myš, abys to sem nakopíroval. Rozdíl mezi rootem a obyčejným uživatelem znáš?
Koukám do historie k Suse a zvuku, našel jsem pár tipů:
Suse 10 aneb jak nastavit zvukovku pro 5.1 reproduktory Zvuk a SuSE 9.2 zvuk i845
Ok. Tak si to zapamatuj/napiš někam. Spustil bych alsaconf, pokud něco najde (zvukovku), tak fajn, když ne, zkusil bych nahrát modul pro tvou zkukouvku (modprobe driver) a dál se uvidí.
Když tak se podívej lsmod | grep snd, co máš nahrané za moduly pro zvukovku.
Ok. Jako by to špatně detekovalo zvukovku nebo jsi ji sem nedopsal? Já ji mam detekovanou lspci jako 00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60) . ALE to možná až když mám nahraný pro ni ovladač (modprobe via82cxxx_audio, modprobe snd-via82xx) a možná i nějaký to snd-pcm.
Řešil jsem to u manželky na kompu, v MDK 10.2 taky nešel po instalaci zvuk, dokud jsem nenahrál asi dva moduly.
Na webu asi ne - máš integrovanou zvukovku, mám zatím zkušenost, že se tvářívá jako PCI. Jakou máš desku? Podle jejího popisu = chipsetu bysme si mohli poradit. Moduly pro ni by měly ležet snad v /lib/modules?
Mám desku MB MSI RS482M4-ILD, ATI RS482
Chipset: ATI® Radeon Xpress 200 (ATI® RS482 + ATI® SB450)
v /lib/modules mám adresáře "precompied", "scripts" a "2.6.13-15-default" (jádro?), mělo by to být v tom defaultním?
S těma cestama si nejsem jistej, zdá se, že jsou moduly roztříděné podle verze jádra i logiky použití.
Desku jsem asi našel, tak jen zjistit, jak se "Realtek ALC880" používá, s jakým modulem.
co si myslíš o tomhle:
http://www.realtek.com.tw/downloads/dlhd-2.aspx?lineid=2004052&famid=2004052&series=2004061&Software=True&title=HD%20Audio%20CODECs
Už to stahuju, přes modem to chvíli zabere, ale snad to k něčemu bude.
asi jsme našli oba stejný zdroj? I když já mam adresu drobet jinou, ale míří na stejné mirrory.
Asi to vložím do databáze Abc, ať ty tam můžeš doplnit potřebné.
Divné to není, mám pocit, že teprve až máš co ovládat, tak máš mixer = na to jsem taky přišel, když jsem viděl nějaké adresáře před nahráním modulu a další pak přibyly.
Pokud jsem tápal, tak jsem nahrával různé moduly a koukal, zda to pomůže, jaká je nutná kombinace.
Zkouším hledat na webu realtek ALC880 linux, zatím jsem našel:
Takže se i omlouvám za to HDA, nějak se mi to nezdálo, skutečně to patří k tvé desce.
S tím neporadím, nemám zkušenost, věřím, že pomoc s instalací najdeš i tady na Abc.
Jj. Když tak dopiš do HW sekce co sám víš/zjistíš.
Mně už to jde, stačilo nainstalovat ten ovladač od výrobce a restartovat zvukový systém.
Bylo mi trapné to sem psát, protože nakonec stačilo pořádně si přečíst readme soubor k tomu ovladači, přepnout se v konzoli do správného adresáře a dát ./install
Tiskni
Sdílej: