Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
základní deska - 486 grafika - 1MB (PCI) procesor - AMD K5 100MHz CD-Rom - 52x disk 4,3Gb 5200ot/s ram 32MB
Ani ve snu. Apache byl z řady 1.2, Sendmail 8.8. To má k první verzi zatraceně daleko. Jen s jádrem jste přestřelil, byla to řada 1.3 nebo 2.0. Samozřejmě je nesmysl takové verze instalovat dnes, ale musel jsem reagovat na zcestný názor, že na takovém stroji se nedá spustit Apache nebo že mu bude dělat problémy SSH. Pro jistotu podotýkám, že tazatel má čtyřikrát více paměti, než jsme měli my.
Váš HO je hluboce mylný. Používalo se podle okolností 512 nebo 1024 bitů, stejně jako dnes. Nemluvě o tom, že asymetrický šifrovací algoritmus se při komunikaci používá velmi zřídka a že naopak jako symetrický šifrovací algoritmus dnes SSH (aspoň OpenSSH) většinou používá AES-128, který je výrazně rychlejší než tehdy používaný 3DES…
Já bych každopádně dnes neztrácel čas se 486kou.
Já také ne, a to jsem jasně napsal. Pouze jsem vás upozornil, že s tím Apachem a SSH nemáte pravdu. Tak si přiznejte, že jste to s podceňováním staršího hardware silně přehnal.
Tak nevím... je jasné, že 2mbps není zrovna dobrej příklad domácího připojení :)(nebo je pak shaping na nic - agregovaná linka).
Ale i tak, zkuste se podívat na FloppyFW - docela v pohodě vec.... (ti co objevili linux po roce 2000 opravdu asi budou koukat ;) ).
Je to na disketu, mát to http server( jenom statickej), má to ssh, má to firewall přes iptables, s ftp myslím není problém přidat a otestováno. Já to provozoval na 486(33mhz) pro podnikové připojení(tehdy 256, ale s vysokou rezervou ve vytížení), bez problémů i s shapingem :)....
opravdu nechápu ty přeháněné nároky...např na ssh
Urcite to svoje kouzlo ma, ale ne pro cloveka, ktery rad stabilni...tak si kup windows ...
SW, ktery si vse vyresi sam - tim nerikam, ze Slack. neni stabilni, to vubec..
Tiskni
Sdílej: