Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
bash: ./adom : no such file or directory
Přitom jsem jel na roota, nastavil práva souboru na 777 (pro jistotu) a je to stoprocentně spustitelný soubor. A písmena jsou všechna malá.
ls -l normálně hlásí, že tam je (pracuju v shellu, Xka jsou moc pomalá na té šunce)
Ten samý problém nastal i tehdy, když jsem ze svého desktopového linuxu (Aurox 9.1) zkopíroval mc (Midnight Commander) do /usr/bin na notebooku, ale taky mi to hlásí, že tam ten soubor není.
Když jsem ten ADOM rozbalil na desktopu, úplně v pohodě mi to jelo, no problem...
Díky za pomoc.. Flavius
bash: ./adom :ale
bash: ./adom:Bez tý mezery za adomem. Zkus
sh adom
.
adom: adom: cannot execute binnary file
ls -lh adom && head adom
file adom
ldd ./adom
? menovite by bolo zaujimava informacia s akou verziou libc je dany program linkovany (uclibc/libc/glibc).
ls -lh adom && head adom
/bin/ls: illegal option -- h
file adom
adom: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1, dynamically linked, stripped
ldd ./adom
ldd: can't execute ./adom (No such file or directory)
Stáhnout se to dá na
http://www.adom.de/adom/download/linux/adom-111-elf.tar.gz, ale myslím, že to není tím souborem, ale kompem.... Ten head je zbytečný ...OK, beru - napadlo mě, že by to mohl být skript a špatná cesta k interpretru v
#! /bin/něco
GNU fileutils 3.12 with color-ls patch 3.12.0.3
Kde si vyhrabal tak starú vec, človeče? Normálne si ma inšpiroval, aby som sa pozrel do svojich archívov, aká je moja najstaršia verzia Slacku
Btw, FAQ píše: Linux (ELF, libc6)
Tiskni
Sdílej: