abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Komunita

    Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Zajímavý projekt

    Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Bezpečnostní upozornění

    Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 14:11 | IT novinky

    Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 13:55 | Nová verze

    Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.2. 22:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.26 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.2. 18:11 | Nová verze

    CrossOver, komerční produkt založený na Wine, byl vydán ve verzi 26. Přehled novinek v ChangeLogu. CrossOver 26 vychází z Wine 11.0, D3DMetal 3.0, DXMT 0.72, Wine Mono 10.4.1 a vkd3d 1.18. Do 17. února lze koupit CrossOver+ se slevou 26 %.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    10.2. 14:22 | Komunita

    KiCad je nově k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit [Mastodon, 𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.2. 13:22 | Zajímavý projekt

    Šenčenská firma Seeed Studio představila projekt levného robotického ramena reBot Arm B601, primárně coby pomůcky pro studenty a výzkumníky. Paže má 6 stupňů volnosti, dosah 650 mm a nosnost 1,5 kilogramu, podporované platformy mají být ROS1, ROS2, LeRobot, Pinocchio a Isaac Sim, krom toho bude k dispozici vlastní SDK napsané v Pythonu. Kompletní seznam součástek, videonávody a nejspíš i cena budou zveřejněny až koncem tohoto měsíce.

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 9
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (26%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (28%)
    Celkem 844 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?

    24.11.2005 10:03 Martin Baleja | skóre: 13 | blog: Segmentation_Fault
    Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?
    Přečteno: 92×
    Ahoj všem, otevřeně přiznávám, že hardware není moje doména, proto se chci před koupí grafické karty poradit se zkušenějšími.
    Mám základní desku ABIT KT7E a rád bych ji osadil grafickou kartou ATI Sapphire Radeon 9250. Nevím ale, zda je tato kombinace možná - resp. mám strach, abych se svojí neznalostí nepřipravil o kartu (nebo nedejbože o desku!!!).
    Relevantní informace (tedy alespoň si to myslím):
    Motherboard:
    - 1x AGP slot (2x,4x)
    - Supports 100/133MHz Memory Bus Settings

    GPU:
    - AGP 8x
    - šířka paměťové sběrnice 128-bit (to asi nemá vliv?)
    - frekvence paměti/jádra: 400MHz/241MHz

    Od té karty nečekám žádné zázraky, jde mi jen o podporu 3D v OpenGl, sem tam o nějakou tu hru (žádné nové pecky - Call of Duty, CS, NFS a to ještě bůhví jestli:-)), prostě to, co mi současná 8MB S3 nabídnout nemůže. Snad by bylo namístě přiznat, že kartu jsem vybíral pouze podle dvou kritérií - cena a paměť (takže ve stylu "víc proužků, větší Adidas"). Pokud tedy máte tip na nějakou vhodnější cenově dostupný kousek, rád vyslechnu vaše tipy.
    Why are hemorrhoids called "hemorrhoids" instead of "assteroids"?

    Odpovědi

    24.11.2005 10:16 ZS-Man | skóre: 31 | blog: B26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?
    Ze by se znicila karta nebo deska, z toho bych strach nemel. Maximalne se ti muze stat, ze to budou zrovna 2 nekompatibilni kousky a bude to nestabilni, nebo nepojede vubec. Co si nevyskousis, to najisto nevis :-) Co se tyka vykonu te gr. karty, tak tady bych byl opatrnejsi. Ani jedna z tech her nejede v linuxu nativne, takze musis pouzit Wine/Cedegu a to nebude zrovna nejrychlejsi.....
    24.11.2005 10:26 Martin Baleja | skóre: 13 | blog: Segmentation_Fault
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?
    OK, takže bát se asi nemusím:-) O ty hry mi zas tak moc nejde, tuším, že pro Medal of Honour je linuxový instalátor a minimální nároky jsou 400MHz procesor (mám Duron 700MHz) a 32MB grafika. Ty hry jsou ale až na posledním místě.
    Why are hemorrhoids called "hemorrhoids" instead of "assteroids"?
    26.11.2005 11:34 Martin Baleja | skóre: 13 | blog: Segmentation_Fault
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?
    Takže ne, nebude:-( Ta grafika sice požaduje AGP 4x nebo 8x, moje deska sice ma AGP 2x,4x (průnik množin je tedy neprázdná množina:-)), ale nefunguje. Beeep, bep,bep. Takže smůla, k čertu s tím zatraceným technickým pokrokem.

    Vím, že čtyři roky jsou v hardware celé věky (moje deska je právě tak stará). No, alespoň vím, že při koupi dalšího počítače (motherboard, procesor, paměť a grafika, nic víc nepotřebuju) se můžu zvysoka vykašlat na rozšiřitelnost (to není to správné slovo, ale jistě víte, oč mi jde) základní desky, protože při mém upgradovacím cyklu (ne méně než 2 roky) je to zcela zbytečné.

    Mám například Duron 700MHz. Kam můžu upgradovat? Na 1.2GHz? To bych si vážně pomohl. Můžu se vybavit až 1.5GB RAM. K čemu, s tím zbytkem (procesor, GPU)? Můžu svou osmimegovou S3 grafiku vyměnit za 32MB GeForce. Bude mi to k něčemu? Ne.

    Nakonec - aby tenhle příspěvek měl alespoň nějakou hodnotu pro další nešťastné lamery: jel jsem do Alfacompu s tím, že grafika je vadná a zároveň s obavami co bude, když jejich technikovi fungovat bude. Stalo se, technik mi však nabídnul vrácení peněz a doporučil koupit grafiku z bazaru, protože pro moji desku žádnou grafiku nemají. Celá operace včetně vrácení peněz trvala 5 minut, takže to nakonec dopadlo dobře. Takže pokud se dostanete do stejného problému, nemusí to ještě znamenat úplně zbytečně vyhozené peníze;-)
    Why are hemorrhoids called "hemorrhoids" instead of "assteroids"?
    26.11.2005 12:19 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?
    JJ, AGP 1.X a 2.X ...maj drobet rozdilny napajeni, w tom bych widel jadro pudla :)
    26.11.2005 17:20 WerK | skóre: 19 | blog: desktop
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?
    Nektery desky tam maji cervenou ledku u AGP slotu a ta se rozsviti a nedovoli zapnout napajeni kdyz tam vlozite kartu s jinym napetim.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 26.11.2005 17:24 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?
    Já mám taky AGP 2x,4x základku a AGP 4x,8x karta tam jde...
    26.11.2005 18:45 VRtulnikk | skóre: 17 | blog: blogisek | Rokycany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nová graf. karta - bude si "rozumět" se zákl. deskou?
    To neni otazka rychlosti, ale werzi... viz. http://www.ertyu.org/~steven_nikkel/agpcompatibility.html

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.