Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Poznámka: mlčky předpokládám, že pokud o podobném řešení vůbec uvažujete, máte aspoň kleště na RJ-45, a pak není od věci předpokládat, že máte k dispozici i kabel na to, abyste si nacvaknul druhý propojovací kabel.
Na GigaEthernet rozhodně škola, ve které je PC umístěno, přecházet nebude.
Mé zkušenosti jsou takové, že pokud zákazník při analýze tvrdí, že konstanta K
je celočíselná a z definice rovna třem a dřív se zhroutí Slunce, než by se změnila, do roka a do dne bude tentýž člověk požadovat změnu na 3.5 s tím, že by bylo nejlepší, aby si její hodnotu mohli sami měnit (v horším případě mi pak ještě vynadá, že jsem nepočítal s tím, že by se mohla změnit). Tvrdí-li, že tady budou určitě jen dva počítače a čistě hypoteticky by hohly být i čtyři, ale víc zcela určitě naprosto v žádném případě, do roka a do dne se mne bezelstně otáže, jestli by jich nemohlo být pět (ale víc už zase samozřejmě ani omylem - tedy na nejbližších půl roku). Takže podobné kategorické předpovědi beru s rezervou.
"Na GigaEthernet rozhodně škola, ve které je PC umístěno, přecházet nebude."Jo, tohle pred casem tvrdil celej svet. Pritom uz existoval fibre channel. Pak se objevila gigabit optika. Tvrdilo se, ze gigo na medi je nesmysl, ze to nejde. Dneska mame dokonce dve normy pro gigo na medi /CX a T/. 100Mbps bylo kdysi urceny vyhradne na servery. Dneska jsou gigabitove sitovky v noteboocich a 10 Mbps je pomalu v bazaru drazsi nez nova lowend gigo sitovka ve velkoobchodu. Casem to prijde samo. A nezadelaval bych si dobrovolne na budouci problemy. Tady je prepinac 5 x 100 Mbps za 500,- http://www.pcplus.cz/ProductDetail.asp?ProductID=1386&NextPage=%2FProductTree%2Easp%3FCategoryID%3D12%26PPP%3D%26SP%3D0 to je cena, pri ktere nema cenu vrtat diru a delat se s kabelem ...
Někdy se také jeden z těch dvou volných párů používá pro napájení (PoE - power over ethernet).
A to ma s linuxem spolecneho co???
opravdu už nemáme peníze na dalších 15m kabelu
Možná mám jen delší vedení a nepochopil jsem vtip (maso žeru), ale opravdu je tu řeč o astronomické částce asi tak 128 Kč včetně DPH (15x8 + 2x4)??? V tom případě jsem ochoten, zachrání-li vás to před bankrotem, poskytnout vám 15 metrů ze svých zásob…
Na jistou vzdalenost to bude fungovat mozna i 100fullduplex, pokud pouzijete na ethernet pary kroucene okolo sebe pojede to 100FD do 100m..
Po tom zbytku jste poslal USB? Jak daleko?
PS: 10HD ethernet chodi po CYKY 5x2,5 na 10m a po 2x telefonim dvoudratu na 50m..
Pro administrátory: nemohl už by tento thread někdo zamknout?
Tiskni
Sdílej: