Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Mám SUSE10,0 + nový ADSL přes telecom + Eth Microcom ADSL router DeskPorte400 - samozřejmě nefunkční a nyní dotaz :
Dá se nějak zjistit, že je chyba na straně Telecomu? Router hlásí chybu synchronizace, chyba 0. Protokol PPPoE, síťovka plně funkční, ale nevím jak zjistit, jestli odchází data, případně přichází. Nemám návod na router v češtině - nemá někdo link?
Myslím, že je chyba na straně telecomu, ale jak to dokázat?
Manuál "User guide" jsem už studoval, ale je v EN a není tam popis diod
Když vypnu počítač, svítí power a blikají (úplně stejně jako při zapnutém či vypnutém kabelu na rozbočovači k telefonu) DSLLNK a DSLACT
JE TO DŮKAZ PROTI TELECOMU?
Funkčnost routeru opravdu nezávisí na OS pripojenych pocitacu, ale musi byt tento router schopen si zapamatovat nastaveni. Vetsina levnejsich ADSL routru predpoklada OD MS Windows a ridi se podle toho, a kdyz tam pripojite PC s OS GNU/Linux nebo FreeBSD tak je treba tam aktivovat rozhrani PPPoE atd.Sorry, ale to je pěkná blbost. Já jsem instaloval za poslední rok desítky ADSL připojení a nikdy jsem nepotřeboval víc, než nastavit parametry modemu přes www rozhraní (z mého notebooku s linuxem). Že by si modem a windows posílali přes ethernet nějaké tajné zednářské povely, to je opravdu k smíchu. Zapamatování nastavení v modemu je snad naprostá samozřejmost, bez toho by byl modem úplně k ničemu. Jinak samozřejmě je *možné* a často i výhodné přepnout modem tak, aby dělal jenom bridge a PPPoE si obsloužit až v počítači (pokud to umí modem a linka využívá PPPoE), ale to je pak složitější nastavování v jakémkoliv OS.
Nedaří se a nedaří??!!!
na Telecomu chyba není, přes sagem840 (typ FUJ) a windy se připojím, DeskPorte ale nejsem schopen rozjet, dioda označující stav DSL stále bliká a stále bliká
Prostudoval jsem všechny návody, protokoly a standardy od Telecomu a nic a nic a nic
Začínám si myslet, že je vadný modem - už mně nic jiného nenapadá
Nemohl by mi někdo poslat funkční nastavení pro tento modem, telecom a protokol PPPoE-LLC?
Už píšu další díl z řady BANÁNOVÝCH TUČŇÁKŮ, určitě se zasmějete na můj účet
Protokol se z PPPoA měnil asi v březnu 2005 na PPPoE-LLC.
K nastavení : VPI-8; VCI-48; Interní IP adresy jsem nenastavoval. Od telekomu nemám pevnou IP a tak jsem zapnul na auto. Jenže v řádku nastavení VPI a VCI (podmínka funkčnosti) je IP adresa a tam mám samé nuly. Nad tímto řádkem jsem zapochyboval včera asi o půlnoci. Vypnout ho nemůžu, protože tam je VPI a VCI - zapnout asi taky ne, protože tam je ta IP adresa na stejném řádku. Jakou tam máte nastavenou hodnotu a máte pevnou IP nebo ne? Dávalo by mi to smysl, proč nefunguje ale co tam nastavit, když se hodnota mění?
Diagnostika hlásí chybu synchronizace
ke stavu connect jsem se ještě nedopracoval - stále bliká DSL a to znamená Disconnect!!
OPĚT NIC - BLIKÁ, BLIKÁ, BLIKÁ!!!! - PPPoA ani PPPoE (což je nastaveno Telekomem)!!!!
Ná stránkách mého hlavního dodavatele (Alfacomp) jsem si přečetl diskusi k tomu modemu a mám už jen jeden dotaz - JAK TEN MODEM HOŘÍ?
Předtím jsem studoval dokumentaci a něco dělal, teď už jenom vyloženě zkouším - POKUS/OMYL - teda spíš OMYL/OMYL
Dal jsem do pořádku kabely, telekom to přeměřil, stáhnul nastavení od telecomu a vše nastavil
ÚVAHA : signál jde do modemu (=100%) a z CPU se do něj taky dostanu (=100%), LAN je nastaveno na auto, WAN podle dokumentace od telecomu - NEMÁ DŮVOD BLIKAT!!!!.
Dneska v noci mu dám poslední šanci na záchranu a pak .....
Spliter jsem měnil za telecomácký (od kamaráda, ale ten můj mu jede) a navíc se měřil signál i za ním, takže v signálu je jistota. Navíc u kamaráda modem nejede taky. Napiš mi prosím do mailu adresu a já Ti ho zašlu. Můžeš si ho nechat, už ho nepotřebuju, mám jen jednu podmínku a tou je zpětná informace, jestli byla chyba ve mně nebo v něm - teď už mně nic jiného nezajímá. V záruce je, ale nemám doklad, stěhování a rekonstrukce baráku se podepsala na spoustě věcí.
Musím se zasmát sám sobě - nejdřív jsem hledal chybu na straně telecomu, teď ho hledám v modemu. V sobě jsem chybu ještě nehledal, ale mám aspoň čisté svědomí - vyzkoušel jsem víc, než bylo třeba
No, natrápil jsem se s tím pěkně, ale pal to čert
Mrzí mně jen dvě věci a to že jsem se nechal "ojebat" v E-Obchodě (v těchto normách se nevyznám) a pak ty telefony na telecom (nechtěl bych být tou slečnou či paní s tím příjemným hlasem na druhé straně, která musí být pořád příjemná)
Tiskni
Sdílej: